Czy można opatentować rośliny?

Co prawda rośliny pieprzowate u nas nie rosną, ale sprawa patentowania naturalnych cech roślin, skoro już objęła rośliny pieprzowate, może objąć także inne gatunki naturalne.
Temu właśnie sprzeciwia się Copa i Cogeca. 5 grudnia, w ustnym wyjaśnieniu nt. patentu obejmującego rośliny pieprzowate, Europejski Urząd Patentowy unieważnił zasadę, która głosiła, że wszystkie produkty otrzymane w wyniku czysto biologicznych procesów nie mogą zostać opatentowane.
Przedstawiciele Copa i Cogeca są przekonani, że źle się stało.
Takie podejście Europejskiego Urzędu Patentowego podważa założenia europejskiej dyrektywy nr 98/44/WE w sprawie ochrony prawnej wynalazków biotechnologicznych, otwierając tym samym drzwi dla nowych modeli biznesowych opierających się na nadmiernym patentowaniu naturalnych cech - mówił Thor Kofoed, przewodniczący grupy roboczej ,,Nasiona'' Copa-Cogeca. - W Europie nie potrzebujemy systemu patentowego w zakresie hodowli roślin, ponieważ posiadamy Wspólnotowy System Ochrony Odmian Roślin - najbardziej wydajny ogólnoświatowy system stworzony w ciągu ostatnich 50 lat. Wszystkie zasoby genetyczne muszą pozostać łatwo dostępne dla rolników i hodowców, tak aby wciąż mogli oni rozwijać nowe odmiany.
Podobnego zdania jest także Pekka Pensonen, Sekretarz Generalny Copa i Cogeca.
Copa i Cogeca nieustannie podkreślały, że prawo patentowe jest nieodpowiednim instrumentem dla unijnego sektora rolnego - twierdzi Pekka Pensonen. - Nadszedł czas, żeby Europejski Urząd Patentowy zaczął wsłuchiwać się w obawy wyrażane przez społeczność rolniczą. W przeciwnym razie będziemy zmuszeni zwrócić się do europejskich organów prawnych lub wezwać decydentów UE do wznowienia prac nad europejską dyrektywą w sprawie ochrony prawnej wynalazków biotechnologicznych.
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|