KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • Narodowy Instytut Wolności
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • ODR Bratoszewice
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie

WYSZUKIWARKA

Jakie kwiaty doniczkowe wybrać do kuchni?

Opublikowano 06.01.2019 r.
Gospodyni domowa potrafi spędzić w kuchni wiele godzin każdego dnia. Często to właśnie w tym pomieszczeniu chętnie przebywają domownicy, dlatego warto udekorować kuchenne blaty i parapety roślinami. Oto nasze propozycje na rośliny doniczkowe, które najlepiej będą czuły się właśnie w kuchni.

Niewątpliwie każda osoba, która lubi prace ogrodowe, uwielbia także otaczać się kwiatami doniczkowymi i chętnie ustawia je w każdym zakątku domu. Rośliny doniczkowe nie tylko oczyszczają powietrze i produkują tlen, ale także dodają każdemu pomieszczeniu przytulności.

Kwiaty do kuchni

Kuchnia to idealne miejsce dla roślin, zwłaszcza po gotowaniu, smażeniu czy pieczeniu potraw, kiedy wypełniają ją silne zapachy. Czy istnieją rośliny dostosowane do warunków panujących w kuchni? Oczywiście, że tak!

Przed wyborem roślin doniczkowych do kuchni warto przyjrzeć się, jakie warunki tam panują. Bo jak wiadomo, każda kuchnia będzie inna, jedni lubią dużo gotować, inni najczęściej stołują się na mieście. Zatem w kuchni osoby lubiącej gotować temperatury gwałtownie się zmieniają podczas gotowania, natomiast nocą występują chłodniejsze warunki. Jeśli posiadasz kuchenkę gazową, to dodatkowym problemem jest tłusty i lepki osiadający kurz. Jest także dużo pary wodnej. A te wszystkie czynniki, jak również ilość naturalnego światła, mają wpływ na kondycję roślin doniczkowych. Także i usytuowanie kuchni podpowie, które rośliny doniczkowe będą się dobrze czuły w każdej kuchni.

Najczęściej stawiamy kwiaty doniczkowe na kuchennym parapecie, ale nie każdej roślinie może to odpowiadać. Pamiętaj, że możesz ustawić doniczkę z kwiatem także na stole czy blacie kuchennym. Pod warunkiem, że nie będzie Ci przeszkadzać podczas prac kuchennych, bo wiele roślin nie lubi częstych zmian stanowiska.

Ważne jest także, aby zimą odsunąć kwiaty doniczkowe, by nie dotykały zimnych szyb, bo może to przyczynić się do pogorszenia ich kondycji.

Zioła – idealne w kuchni każdego kucharza

Pierwsza grupa roślin, które z całą pewnością znajdziemy w kuchni każdego pasjonata gotowania to zioła. Szczególnie w okresie zimy, gdy nie możemy „wyskoczyć” do ogrodu po świeże zioła, jest to doskonałe rozwiązanie. I tak w kuchni warto mieć doniczki z ziołami, które powinniśmy dobrać do naszych własnych preferencji. Bo na kuchennym parapecie warto postawić majeranek, miętę, estragon, melisę, pietruszkę, bazylię, lubczyk czy rozmaryn.

Kwiaty ozdobne w kuchni

Dzięki roślinom doniczkowym do każdej kuchni możemy wprowadzić odrobinę koloru. I tak warto przygotować mały pojemnik i wypełnić go cebulkami hiacyntów, żonkili czy narcyzów. Kolejny pomysł to fiołki afrykańskie, które doskonale sprawdzają się w każdych warunkach, szczególnie bujnie rosną w ekspozycji północnej. Poza tym piękną barwą swoich kwiatów każdą kuchnię udekorują kalanchoe, cyklamen czy rośliny egzotyczne. Na przykład storczyki będą się świetnie miały w pobliżu zmywarki lub zlewu.

Wiszące rośliny doniczkowe

W małej kuchni często każde kilka centymetrów powierzchni jest na wagę złota. Dlatego w tym przypadku, ale również w przypadku okien usytuowanych w bezpośrednim nasłonecznieniu przez większość dnia można w kuchni powiesić rośliny doniczkowe.

Peperomia będzie się doskonale czuła w cieniu. Jest to kwiat doniczkowy dostępny w różnych kształtach i kolorach. Szczawik trójkątny zwany także Oxalis otwiera i zamyka liście w zależności od pory dnia. Będzie równie szczęśliwy w zacienionej, jak i wypełnionej słońcem części kuchni. Okna wychodzące na południe mogą być wypełnione kaktusami lub sukulentami, które występują w niezliczonej liczbie kształtów, kolorów i faktur.

Peperomia

 

Szczawik trójkątny

Kwiat doniczkowy z babcinej kuchni

Jeśli uważacie, że mieliście już mnóstwo roślin w swojej kuchni i żadna nie czuła się w niej idealnie, wybierz jedną z niezawodnych roślin, która wytrzymuje nawet najbardziej ekstremalne warunki. Zielistka to trochę już zapomniana roślina, która dawniej często stała na kuchennym parapecie. Jest niesamowicie mało wymagającym kwiatem doniczkowym o podłużnych zielonych liściach z pięknym jasnym paskiem na środku. To kwiatek idealny dla osób zabieganych i zapracowanych, które nie mogą poświęcić wiele czasu na zabiegi pielęgnacyjne.

Zielistka

 

Kuchnia stanowi trudne środowisko dla wielu roślin, jednak jak pokazaliśmy powyżej, do każdej kuchni znajdzie się przynajmniej kilka roślin, które udekorują jej wnętrze oraz sprawią, że stanie się bardzo przytulnym miejscem.

 

 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
 
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO