Podwyższenie stawki VAT niekorzystne dla producentów i konsumentów
Zdaniem Stowarzyszenia Krajowa Unia Producentów Soków, plan podwyższenia stawki VAT na napoje i nektary z owoców i warzyw z min 20% wsadu soku /przecieru z 5 % do 23 % jest całkowicie niezrozumiały w kontekście planu zmniejszenia stawek VAT na 5% dla produktów z wysoką zawartością cukru np. ciastka, wafle, a także produktów, które zawierają tłuszcze i sól jak krakersy czy chipsy. W ocenie KUPS, plan ten jest wyraźnie nastawiony na wspieranie wysokoprzetworzonych produktów koncernów międzynarodowych.
Skutki podwyższonego VAT z 5% na 23% na nektary i napoje zawierające co najmniej 20% soku owocowego lub warzywnego odczują przede wszystkim polscy sadownicy, polscy producenci nektarów i napojów owocowych/warzywnych oraz konsumenci.
Wprowadzenie wyższej stawki VAT spowoduje ograniczenie zapotrzebowania polskiego przemysłu napojowego na owoce i warzywa z polskich upraw o 75%. Będzie to spowodowane spadkiem konsumpcji ze względu na wrażliwość cenową konsumentów w kontekście tego typu produktów oraz zmniejszeniem zawartości owoców/warzyw w napojach do średniej europejskiej czyli do ok. 10%. Według aktualnych danych ilość skupywanych owoców i warzyw, spadnie o ok. 190.000 ton, z czego 123.500 ton przypadnie na jabłka.
Wprowadzenie wyższej stawki VAT spowoduje też fiskalny wzrost obciążenia branży produkcji nektarów i napojów, a za tym idący wzrost pośredniego obciążenia konsumentów przy obecnej strukturze spożycia to kwota 450 mln PLN.
Oczywiste zatem jest, że nastąpią zmiany w strukturze spożycia i beneficjentami rynkowymi tak drastycznej zmiany staną się producenci napojów gazowanych, których konkurencyjność wzrośnie. Są to przede wszystkim duże zagraniczne koncerny kontrolujące ten segment produktów – podkreśla KUPS.
Jak zaznacza KUPS, wprowadzenie wyższej stawki VAT na napoje i nektary owocowe/warzywne spowoduje również zmianę struktury spożycia nektarów i napojów z owoców i warzyw na rzecz napojów tańszych o bardzo niskiej wartości odżywczej tj. napojów gazowanych i niegazowanych bez udziału soku/przecieru lub z bardzo niską zawartością oraz nieopłacalność produkcji tradycyjnych i cennych żywieniowo produktów, takich jak nektar/napój z czarnych porzeczek, nektar/napój z wiśni, czy aronii.
Wprowadzenie wyższej stawki VAT na napoje i nektary owocowe/warzywne spowoduje także wzmocnienie trendu wprowadzania napojów o obniżonej zawartości soku ze sztucznymi dodatkami i zatrzymanie trendu.
Źródło: KUPS
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|