KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Narodowy Instytut Wolności
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • ODR Bratoszewice

WYSZUKIWARKA

Wypasanie krów jest drogie - potrzebne są dopłaty

Opublikowano 22.01.2019 r.
Wypas jest bardzo pracochłonny i kosztowny - twierdzi zarząd Świętokrzyskiej Izby Rolniczej. Z tego powodu izba zwróciła się do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o wprowadzenie dopłat do wypasu.

Zdaniem izby potrzebne jest utworzenie w ramach PROW 2021-2027 nowego działania, które byłoby związane właśnie z dopłatami do wypasu bydła. Jak bowiem podkreśla Świętokrzyska Izba Rolnicza, wypasanie krów ma wpływ na zdrowie zwierząt, ochronę gatunkową roślin i dzikich ptaków, zachowanie tradycyjnego krajobrazu wsi oraz podnosi jakość mleka.

Wypas jest jednocześnie bardzo pracochłonny i kosztowny, dlatego potrzebne jest wsparcie systemowe i wykorzystanie w tym celu funduszy unijnych - informuje Ryszard Ciźla, prezes ŚIR. - Uwzględniając obecnie małą ilość krów na pastwiskach, byłyby to niewielkie środki w stosunku do innych działań z PROW. Dodatkowo zmniejszyłaby się tendencja likwidacji hodowli małych stad i w konsekwencji zaprzestania wykorzystania łąk.


Przy okazji tego pomysłu warto zwrócić uwagę na inny fakt - w wielu krajach zachodnich w sprzedaży znajduje się mleko pozyskiwane wyłącznie od krów wypasanych na pastwiskach - jest ono znacznie droższe od tradycyjnego mleka, ale też coraz więcej osób zwraca uwagę na to, co je. Być może w Polsce także przyjęłoby się właśnie takie mleko, a jego cena mogłaby być zachętą dla rolników do prowadzenia wypasu i dbania zarówno o krowy, jak i o pastwiska. 

 

 

 

 

 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
 
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO