KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Anwil Grupa Orlen
Partner serwisu Polski Cukier
2019-01-22

Wypasanie krów jest drogie - potrzebne są dopłaty

Wypas jest bardzo pracochłonny i kosztowny - twierdzi zarząd Świętokrzyskiej Izby Rolniczej. Z tego powodu izba zwróciła się do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o wprowadzenie dopłat do wypasu.

Zdaniem izby potrzebne jest utworzenie w ramach PROW 2021-2027 nowego działania, które byłoby związane właśnie z dopłatami do wypasu bydła. Jak bowiem podkreśla Świętokrzyska Izba Rolnicza, wypasanie krów ma wpływ na zdrowie zwierząt, ochronę gatunkową roślin i dzikich ptaków, zachowanie tradycyjnego krajobrazu wsi oraz podnosi jakość mleka.

Wypas jest jednocześnie bardzo pracochłonny i kosztowny, dlatego potrzebne jest wsparcie systemowe i wykorzystanie w tym celu funduszy unijnych - informuje Ryszard Ciźla, prezes ŚIR. - Uwzględniając obecnie małą ilość krów na pastwiskach, byłyby to niewielkie środki w stosunku do innych działań z PROW. Dodatkowo zmniejszyłaby się tendencja likwidacji hodowli małych stad i w konsekwencji zaprzestania wykorzystania łąk.


Przy okazji tego pomysłu warto zwrócić uwagę na inny fakt - w wielu krajach zachodnich w sprzedaży znajduje się mleko pozyskiwane wyłącznie od krów wypasanych na pastwiskach - jest ono znacznie droższe od tradycyjnego mleka, ale też coraz więcej osób zwraca uwagę na to, co je. Być może w Polsce także przyjęłoby się właśnie takie mleko, a jego cena mogłaby być zachętą dla rolników do prowadzenia wypasu i dbania zarówno o krowy, jak i o pastwiska. 

 

 

 

 

 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
 
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
REKLAMA

Redakcja

tel: 54 235 52 61

kontakt@kalendarzrolnikow.pl

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 

Tu nas znajdziesz

Napisz do nas


pozycje oznaczone * muszą być wypełnione