O "miłosnych przyprawach" słów kilka
Lubczyk
Chyba najsłynniejszą przyprawą, której od setek lat przypisuje się właściwości pobudzające zmysły jest lubczyk – często uprawiany w ogrodach. Z pozoru zwykła przyprawa dodawana do rosołu i mięsa niegdyś wykorzystywana była do przygotowywania naparów, które wzmacniać miały potencję, a nawet pomóc w rozkochaniu w sobie drugiej osoby. W polskim języku wykształciło się z czasem powiedzenie „zadać komuś lubczyku”.
Chilli
Właściwości pobudzające przypisywane są także przyprawie chilli, która dzięki naturalnej ostrości rozpala zmysły, a także dodaje energii i odwagi.
Kardamon i imbir
Kardamon i imbir wyostrzają zmysły i wpływają na poprawę krążenia, a co za tym idzie lepsze życie seksualne. Podobne działanie przypisywane jest także najdroższej przyprawie świata, czyli szafranowi.
Owoce morza…
Walentynkowy posiłek warto wzbogacić również o owoce morza (np. kawior, ostrygi, małże czy krewetki). O nich także bardzo często mówi się w kontekście afrodyzjaków.
Żeń-szeń – skarb wschodniej cywilizacji
Wśród wielu prozdrowotnych zalet żeń-szenia ważne miejsce zajmują również jego cechy korzystnie wpływające na kondycję seksualną, wzmacniające libido zwłaszcza u mężczyzn. Jako afrodyzjak znakomicie sprawdza się w formie nalewki, albo startego korzenia. Jak wiele naturalnych środków, żeń-szeń nie działa od razu - wzrost libido zaobserwowany może być dopiero po 2-3 tygodniach regularnego stosowania.
Na koniec ciekawostka, dotycząca samego terminu afrodyzjak – pochodzi on od greckiego słowa „Aphrodisia”, które oznaczało przyjemność seksualną.
Udanych walentynek!
Magdalena Przybylak-Zdanowicz
Magdalena Przybylak-Zdanowicz dziennikarka i współautorka poradników zielarskich, kosmetycznych (z serii "ABC Kosmetyki Naturalnej") i kulinarnych. Każdego roku opracowuje Ekologiczny Poradnik Księżycowy oraz współtworzy "Kalendarz Rolników". Współpracuje z czasopismem i portalem o produktach ekologicznych Biokurier.pl, oraz czasopismem dla rolników ekologicznych Eko Arka www.ekoarka.com.pl. Laureatka wyróżnienia w konkursie na najciekawszą publikację związaną z rolnictwem ekologicznym. Od kilku lat, wspólnie z mężem, prowadzi certyfikowane gospodarstwo ekologiczne Warmińska-Ekozagroda na Warmii specjalizujące się w uprawie zbóż i roślin wysokobiałkowych. Miłośniczka gotowania, kuchni francuskiej, kosmetyki naturalnej i powrotu do źródeł. Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|