KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • ODR Bratoszewice
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych

WYSZUKIWARKA

Borelioza - choroba zawodowa rolników

Opublikowano 06.02.2019 r.
Mało który z rolników nie był nigdy ugryziony przez kleszcza. Ocenia się, że prawie połowa z nich przenosi krętka boreliozy - choroby, która daje bardzo kłopotliwe objawy od bólu stawów po urazy neurologiczne. 

Każdego roku notuje się w Polsce kilka tysięcy zachorowań na boreliozę - wśród chorych przodują leśnicy i rolnicy, dlatego borelioza została uznana za chorobę zawodową w tych grupach. Z danych KRUS wynika, że borelioza wciąż jest najczęstszą chorobą zawodową wśród rolników. Szczególnie narażeni na zachorowanie tą chorobą są mieszkańcy na obszarach o dużym stopniu zalesienia, choć nie tylko - kleszcze lubią bowiem stosunkowo niskie krzewy, gdzie najwygodniej im czekać na żywiciela.

W przypadku chorób odkleszczowych, takich jak borelioza, najważniejsze jest zapobieganie ukąszeniu przez kleszcze i szybkie rozpoznanie choroby - twierdzą rolnicy ze Świętokrzyskiej Izby Rolniczej. - I choć rosną koszty leczenia mieszkańców wsi na choroby podobne lub pochodne od boreliozy, to nie ma systemowych badań przesiewowych na nosicielstwo boreliozy.

Dlatego też Porozumienie Izb Rolniczych Polski Południowo-Wschodniej postuluje o pilne wprowadzenie powszechnych badań na boreliozę dla rolników i mieszkańców wsi oraz terenów zalesionych.

Zdaniem samorządu rolniczego pozwoliłoby, poprzez wczesne wykrycie choroby w stanie utajonym, na skuteczne leczenie i zmniejszenie kosztów społecznych leczenia osób zarażonych boreliozą w stadium zaawansowanym.

 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
 
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO