KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?
2019-02-12

Czy warchlaki przywiezione z Danii to polska wieprzowina?

Tucz nakładczy dla wielu hodowców trzody chlewnej bywa złem koniecznym, ale - jak mawiają rolnicy - coś robić trzeba. Przywożone z Zachodu - najczęściej z Danii - warchlaki wraz z przygotowaną dla nich na Zachodzie paszą, trafiają do skupu jako polska wieprzowina. 

Rolnicy od kilku lat liczą na to, że wreszcie władze przeciwstawią się rozwojowi tuczu nakładczego w Polsce. Postulat ten nadal jest niezwykle istotny. O tym, że po 30 dniach warchlaki przywiezione z Danii czy z Holandii do polskiej siedziby stada można oznakować polskim numerem siedziby stada rozmawiano ostatnio podczas spotkań w Kujawsko-Pomorskiej Izbie Rolniczej.

W ten sposób powstaje przekłamanie, iż świnie urodzone poza Polską nazywa się ,,urodzonymi i wyprodukowanymi w Polsce'' - mówią przedstawiciele Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej. - Czemu na służyć takie zakłamanie? Z pewnością nie polskim producentom prosiąt ani konsumentom, którzy są wprowadzani w błąd. Należy zmienić system IRZ w ARIMR, aby ukrócić nieprawidłowości.

O tym, że jest to sprawa bardzo ważna mówią rolnicy praktycznie z całej Polski. Przywożone z Zachodu warchlaki wypierają bowiem produkcję rodzimych ras świń, których mięso jest smaczne i chętnie kupowane przez polskich konsumentów. 

 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
 
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
REKLAMA

Redakcja

tel: 54 235 52 61

kontakt@kalendarzrolnikow.pl

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 

Tu nas znajdziesz

Napisz do nas


pozycje oznaczone * muszą być wypełnione
Partnerzy
  • ODR Bratoszewice
  • Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie
  • KOWR
  • MINISTERSTWO ROLNICTWA I ROZWOJU WSI
  • WDR