Twardy brexit uderzy w polskich producentów żywności

Z Wielką Brytanią łączą nas duże kontakty handlowe – rocznie wysyłamy tam żywność za ponad 2,5 mld Euro. Sprzedajemy właściwie wszystko. W ślad za polską emigracją, wyjeżdżają też nasze wyroby, a najwięcej przetworów z mięsa. Eksperci ostrzegają, że wprowadzenie ceł bardzo skomplikowałoby sytuację na rynku.
Część firm, jeśli tylko może, już teraz robi zapasy. Inni przygotowują się też do konieczności płacenia dodatkowych podatków, głównie ceł, ale też i VAT-u. Żeby polscy przedsiębiorcy mogli bez większego problemu odprowadzać podatki, muszą już teraz mieć lub przynajmniej ubiegać się o specjalny numer i konto. Bez tego wysyłanie jakichkolwiek towarów, w przypadku wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii, będzie niemożliwe.
Wszyscy mają jednak nadzieję, że jeśli brexitu nie da się uniknąć, to uda się przynajmniej przesunąć w czasie negocjacje, tak aby nie doszło do paraliżu w wymianie handlowej po 29 marca. Według samych przedsiębiorców nawet kilkutygodniowy zastój w eksporcie to wymierne straty po obu stronach i konieczność rekompensat za zerwane kontakty handlowe.
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|