Jeszcze raz w sprawie pomocnika rolnika

Powyższe uregulowania prawne wprowadzone niespełna rok temu pozwoliły na zmniejszenie szarej strefy na rynku pracy i jednocześnie zabezpieczenie interesu rolników zatrudniających w swoich gospodarstwach osoby do prac sezonowych. Nie mniej jednak po pierwszym okresie funkcjonowania ustawy istnieje konieczność znowelizowania pewnych uregulowań prawnych, które pozwolą na lepsze wpasowanie się w rzeczywiste potrzeby tego sektora rynku pracy – uzasadnia Piotr Burek, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej
Zdaniem LIR konieczne jest wprowadzenie możliwości podzielności składki zdrowotnej. W obecnym stanie prawnym składka na ubezpieczenie zdrowotne za pomocnika rolnika wynosi 9 % od kwoty podstawy wymiaru stanowiącej 33,4 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Od I kwietnia 2018 r. miesięczna wysokość tej składki wynosi 142 zł. Składka ta jest miesięczna i niepodzielna, bez względu na liczbę dni podlegania temu ubezpieczeniu w danym miesiącu.
Biorąc w tym przypadku pod uwagę elementy specyfiki prowadzenia działalności rolniczej, ze szczególnym wskazaniem gospodarstw sadowniczych i produkujących owoce miękkie powyższe rozwiązanie wydaje się być skrajnie niesprawiedliwe i krzywdzące producentów rolnych. Jako główny argument trzeba wskazać tu brak możliwości zaplanowania prac związanych ze zbiorem, kiedy to nasilenie prac, a zarazem zatrudnienia przypada na przełomie miesiąca i trwa niekiedy dwa tygodnie. Taka sytuacja powoduje naliczanie składek zdrowotnych za dwa miesiące, kiedy to umowa z pomocnikiem była zawarta na okres niespełna miesiąca – dodaje Burek
Dlatego Lubelska Izba Rolnicza wnioskuje o wprowadzenie nowych uregulowań prawnych dotyczących ubezpieczeń pomocnika rolnika, mających na celu umożliwienie podzielności składki zdrowotnej, a tym samym lepszego dopasowania do specyfiki tego sektora rynku pracy.
W ocenie LIR, zaproponowane uregulowanie prawne pozwoli na zmniejszenie szarej strefy zatrudnienia osób w rolnictwie, co przełoży się na większe bezpieczeństwo zarówno zatrudnionych, jak i rolników.
Źródło: LIR
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|