KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
Partner serwisu Województwo Podlaskie
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
Krajowa Rada Izb Rolniczych
KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
3 marca 2019

Oczyszczamy organizm na wiosnę - pomogą eko nowalijki

Wielkimi krokami nadchodzi wiosna. Czas budzenia się do życia i „łapania” nowej energii. Jednak wielu z nas czuje, że trudno jest wyrwać się z zimowego odrętwienia. Sposobem na pokonanie wiosennej niemocy może być lekka dieta oczyszczająca, oparta na produktach ekologicznych. Powinna ona poprawić samopoczucie oraz pomóc w pozbyciu się kilku „nadprogramowych” zimowych kilogramów. 

Zimą zazwyczaj spożywamy więcej pokarmów tłustych i ciężkostrawnych, dlatego właśnie, na wiosnę dobrze jest spróbować odżywiać się nieco lżej i oczyścić organizm z niepotrzebnych składników i toksyn. Nie będziemy proponować rozwiązań radykalnych takich jak głodówki czy posty – chociaż w Wielkim Poście wielu z nas decyduje się na nie dużo łatwiej niż w innym czasie. Jednak nie wszyscy są na nie gotowi i niejednokrotnie do takiego postu należy organizm przygotować. My proponujemy podejście bardziej umiarkowane, skoncentrowane na odżywianiu się najwyższej jakości produktami. Jak ktoś ma taką wolę może połączyć radykalny post z naszymi propozycjami.  

Spróbuj eko nowalijek i warzyw

W przypadku nowalijek, jakość BIO ma bardzo duże znaczenie. W uprawie konwencjonalnej, warzywa są narażone na wysokie stężenia azotanów i innych zanieczyszczeń. Ich dorastanie jest też w sztuczny sposób przyspieszane, co negatywnie wpływa na finalną jakość. Nic dziwnego, że dietetycy coraz częściej odradzają swoim pacjentom spożywanie nowalijek. W przypadku towarów ekologicznych nie ma ryzyka zanieczyszczeń i szkodliwych pozostałości, a sztuczne metody przyspieszania wzrostu są zabronione. Warto spytać sprzedawcę o pochodzenie produktów, tak aby zaopatrywać się w towary lokalne. Zasady sezonowości i regionalności zazwyczaj mają korzystny wpływ nie tylko na lokalną gospodarkę, ale także na nasze zdrowie. 

Jeśli nie jesteśmy pewni pochodzenia kupowanych przez nas nowalijek, lepiej sięgnąć po przechowywane od poprzedniego sezonu ekologiczne warzywa korzeniowe (np. marchewkę czy buraki) i przyrządzać z nich surówki. Korzystne działanie mają także warzywa kiszone i różnego rodzaju kiszonki – to najlepsze, naturalne probiotyki. A nowalijki może lepiej wyhodować samodzielnie? Na początek warto wysiać rzeżuchę lub wsadzić cebulę, aby mieć zielony szczypiorek.

 

 

kontakt1.jpg
Magdalena Przybylak-Zdanowicz

Magdalena Przybylak-Zdanowicz dziennikarka i współautorka poradników zielarskich, kosmetycznych (z serii "ABC Kosmetyki Naturalnej") i kulinarnych. Każdego roku opracowuje Ekologiczny Poradnik Księżycowy oraz współtworzy "Kalendarz Rolników". Współpracuje z czasopismem i portalem o produktach ekologicznych Biokurier.pl, oraz czasopismem dla rolników ekologicznych Eko Arka www.ekoarka.com.pl. Laureatka wyróżnienia w konkursie na najciekawszą publikację związaną z rolnictwem ekologicznym. Od kilku lat, wspólnie z mężem, prowadzi certyfikowane gospodarstwo ekologiczne Warmińska-Ekozagroda na Warmii specjalizujące się w uprawie zbóż i roślin wysokobiałkowych. Miłośniczka gotowania, kuchni francuskiej, kosmetyki naturalnej i powrotu do źródeł.

Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

 

drukuj  
REKLAMA
Redakcja

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 
Tu nas znajdziesz
Napisz do nas

pozycje oznaczone * muszą być wypełnione