Mole bananowe w sprzedawanych drzewkach bonsai

Ficus giseng to jeden z gatunków figowca, który bardzo często uprawiany jest jako roślina bonsai. Jest chętnie kupowana przez klientów, ponieważ jest łatwy w hodowli. Znaleziony na figowcach mól bananowy jest szkodnikiem, który podlega obowiązkowi zwalczania we wszystkich państwach Unii Europejskiej.
Opogona sacchari (mól bananowy) charakteryzuje się niezwykłą szkodliwością oraz szerokim zakresem roślin żywicielskich - informuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa. - Szkodnik ten atakuje wiele gatunków roślin, w tym między innymi, popularne w wielu domach, biurach i obiektach użyteczności publicznej, doniczkowe rośliny ozdobne: Ficus, Dracaena, Diffenbachia, Philodendron, Strelitzia, Yucca, Begonia, Cactaceae.
Mól bananowy to motyl o budowie typowej dla motyli nocnych, barwy żółtawobrązowej. W początkowym stadium żerowania szkodnika, często brak jest widocznych objawów jego występowania w roślinach. W późniejszym stadium, charakterystycznymi objawami żerowania są: otwory na powierzchni roślin, kopczyki powstałe z wymieszanych ze sobą resztek pokarmu i odchodów żerujących gąsienic, więdnące i opadające liście roślin, a także łamliwość całych roślin.
Głównymi drogami rozprzestrzeniania się szkodnika są porażone rośliny. Szkodnik ten z łatwością może przenosić się z roślin porażonych na inne, zdrowe rośliny, znajdujące się w tym samym obiekcie, pomieszczeniu czy środku transportu.
Inspektorzy PIORiN-u proszą, aby w przypadku zaobserwowania szkodnika lub objawów jego żerowania, rośliny porażone odizolować, a sprawę zgłosić do najbliższej placówki PIORiN.
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|