KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Województwo Podlaskie
Partner serwisu Anwil Grupa Orlen
Partner serwisu Polski Cukier
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
Krajowa Rada Izb Rolniczych
KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
2018-09-18

Mandat za hałas podczas prac polowych?

Okazuje się, że to nie żart. Na policję wpływa coraz więcej donosów na hałasujące, głównie nocą, maszyny rolnicze. Okazuje się, że problem jest dość poważny. 


Jak ustaliliśmy jednostki policji z terenów wiejskich otrzymują coraz więcej zgłoszeń o zakłócaniu ciszy nocnej, nieprzyjemnych zapachach bądź pracy maszyn rolniczych, które przeszkadzają "mieszczuchom". Okazuje się bowiem, że nie szkodniki są największą plagą dla rolników, ale mieszkańcy miast, którzy coraz chętniej osiedlają się na wsi, chcąc "uciec" od wielkomiejsckiego zgiełku. 

Wybryk huligański

Sprawa jest o tyle poważna, że policja ma własciwie związane ręce. Niektóre przypadki prac polowych są traktowane jako wybryki huligańskie. Art. 51 kodeksu wykroczeń mówi, że Kto krzykiem, hałasem, alarmem, lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. Praca w polu nocą może więc zostać potraktowana jako... wybryk huligański.

I mimo, że oczywistym jest, że rolnicy nie robią hałasu w sposób celowy, ani też zamierzony, to niekiedy sypią się mandaty. I argumenty, że pole to miejsce pracy rolnika, a nocna praca bywa wymuszona np. zbliżającym się deszczem, zdają się nie przemawiać do organów ścigania. 

Rolnikom pozostaje więc jedynie liczyć na życiowe podejście policjantów do zgłaszanych donosów, a "nowi" mieszkańcy wsi powinni natomiast pamiętać, że praca w polu to chleb dla rolnika i jego rodziny. 

 

 

kontakt1.jpg
Sergiusz Baar
 
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
drukuj  
REKLAMA

Redakcja

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 

Tu nas znajdziesz

Napisz do nas


pozycje oznaczone * muszą być wypełnione