Dziś Dzień Sołtysa!

Ten Dzień to dobra okazja do powiedzenia o roli sołtysów na polskiej wsi. Ich praca jest bardzo ważna, dlatego powinna być szczególnie doceniana. Każdy sołtys jest zobowiązany do godnego reprezentowania mieszkańców, dbania o ich interesy, wsłuchiwania się w problemy oraz dążenia do rozwoju lokalnych społeczności.
Od 1990 roku sołtys jest organem wykonawczym jednostki pomocniczej gminy, sołectwa. Zostaje wybrany przez zebranie wiejskie. Jego działalność wspiera rada sołecka. Korzysta z ochrony prawnej przysługującej funkcjonariuszom publicznym. Szczegółowe regulacje uprawnień sołtysa ustalone są w statucie sołectwa uchwalanym przez radę gminy.
Najważniejsze kompetencje sołtysa to:
- reprezentowanie sołectwa na zewnątrz,
- zwoływanie zebrań wiejskich,
- realizowanie uchwał rady gminy dotyczących sołectwa,
- dokonywanie poboru podatków rolnego i leśnego,
- uczestnictwo w sesjach rady gminy oraz w pracach jej organów bez prawa do głosowania,
- branie udziału w posiedzeniach komisji rady gminy, jeśli rozpatrywane są sprawy sołectwa.
Arkadiusz Ptak z Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk w artykule "Kapitał społeczny sołtysów" ("Wieś i Rolnictwo", Nr 2 z 2017) pisze o współczesnych polskich sołtysach, którzy, jak się okazuje, są bardzo aktywni społecznie.
Z przeprowadzonych badań wynika, że ponad 70% z nich należy do organizacji społecznych działających na polskiej wsi. Są to najczęściej OSP, KGW, LGD, rady parafialne oraz rady rodziców działające w szkołach i przedszkolach. Sołtysi aktywni są również w partiach politycznych do których należy ok. 15%. Warto dodać, że współcześnie coraz więcej kobiet piastuje urząd sołtysa.
Okazuje się, że czynnikiem determinującym zaangażowanie społeczne sołtysów jest przede wszystkim aktywność społeczna rodziców, natomiast w przypadku partii politycznych - płeć, wiek oraz aktywność zawodowa. To wszystko sprzyja osiąganiu przez sołtysów dobrego wyniku wyborczego w wyborach do rady gminy. Ponad 70% sołtysów biorąc udział w rywalizacji wyborczej do rady gminy, osiąga wyborczy sukces i wybierana jest na radnego.
Specjalne życzenia z okazji Dnia Sołtysa złożył także minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski - poniżej ich treść:
Z okazji Dnia Sołtysa składam Państwu serdeczne gratulacje.
Jednocześnie, w tym szczególnym dniu składam podziękowanie za dotychczasową, wytrwałą działalność. To Państwo jesteście najbliżej ludzi. Jesteście włodarzami wsi i najlepiej znacie sprawy, które nurtują jej mieszkańców. Dbacie o swoje małe ojczyzny, poświęcając czas i uwagę lokalnym problemom, które interesują mieszkańców. Pełnicie też niezwykle istotną rolę w strukturze organizacyjnej samorządu terytorialnego, uczestnicząc w sesjach rady gminy i posiedzeniach komisji rady gminy.
W Państwa kompetencjach znajduje się także reprezentowanie sołectwa na zewnątrz, zwoływanie i prowadzenie zebrań wiejskich czy też realizacja uchwał rady gminy dotyczących sołectwa. To niezwykle ważne zadania, które pozwalają kształtować lokalne społeczności i artykułować ich oczekiwania.
Proszę przyjąć serdeczne życzenia dalszych sukcesów i dochowania wierności zasadom etycznym w tej społecznej misji. Zachęcam jednocześnie do aktywnego włączania się środowiska sołeckiego w wymianę poglądów na temat obecnych zmian, które zachodzą na wsiach oraz do dyskusji na temat kierunków reform przeprowadzanych w rolnictwie i na obszarach wiejskich.
My również wszystkim Sołtysom i Sołtyskom składamy serdeczne życzenia!
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|