KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Województwo Podlaskie
Partner serwisu Anwil Grupa Orlen
Partner serwisu Polski Cukier
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
Krajowa Rada Izb Rolniczych
KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
13 marca 2019

Pierwsze wiosenne kwiaty do domu, ogrodu i na taras

Pierwsze cieplejsze promienie słońca i wiosenna aura sprawiają, że chcemy otaczać się kolorami, nie tylko w domu, ale również w ogrodzie. W związku z tym zdobimy swoje mieszkania i dekorujemy ogrody pierwszymi wiosennymi kwiatami. Zatem, jakie rośliny wybrać?

Jednym z pierwszych wiosennych kwiatów ogrodowych, zwiastujących nadejście nowej pory roku, jest śnieżyczka przebiśnieg, która kwitnie na biało. Przedwiośnie to jednak moment, kiedy wyczekujemy różnokolorowych kwiatów. Po szarej i burej zimie chcemy wprowadzić więcej barw nie tylko do mieszkań, ale też na balkony, tarasy oraz do ogrodów. Poznajmy więc najwcześniejsze rośliny wiosenne, które pozytywnie nastroją, dzięki swoim kolorom. 

Idealne kwiaty wiosenne na balkon i taras

Nawet jeśli w powietrzu wyczuwamy już wiosnę, ale obawiamy się udekorować taras czy balkon kwiatami, ze względu na przymrozki, jest na to sposób! Jednymi z najwcześniejszych kwiatów na balkon i taras są stokrotki, bratki, pierwiosnki, narcyzy, tulipany i hiacynty. Pamiętaj, by pojemnik, w którym zamierzasz uprawiać kwiaty wczesną wiosną na zewnątrz (na tarasie czy balkonie) osłonić lub wyścielić od wewnątrz agrowłókniną.

Wcześnie kwitnące rośliny do ogrodu

Jedną z bardzo eleganckich bylin o trwałych kwiatach kwitnących już w lutym są ciemierniki.

Jest to bylina pochodząca z Półwyspu Bałkańskiego. Jej piękne różnokolorowe kwiaty kwitną wczesną wiosną, a nawet zimą. Stąd też ogrodnicy bardzo upodobali sobie tę roślinę. Poza tym jej okres kwitnienia jest naprawdę długi.

 

Innym kwiatem, który o tej porze roku udekoruje ogród swoim żółtym kolorem, jest rannik zimowy.

Z wyglądu trochę przypomina popularne latem kaczeńce. Mamy też do dyspozycji krzewy. W lutym swoimi pięknymi kwiatami ogród ozdobi oczar omszony.

Jego niezwykłe walory dekoracyjne sprawiają, że może stanowić pojedynczą roślinę wyeksponowaną w dobrze widocznym miejscu. Niesamowite kwiaty oczaru możemy najczęściej spotkać w kolorze żółtym, choć są też zielonkawe czy czerwonawe.

Łatwą w uprawie i niezwykłą rośliną miododajną jest wawrzynek wilczełyko.

Krzew ten zachwyca różowymi kwiatami, które oblepiają nagie pędy. Pojawiają się one na przełomie zimy i wiosny. Wyróżnia je nie tylko barwa, ale również piękny zapach.

 

Planując swój ogród, nie można zapomnieć również o roślinie okrywowej, która obficie kwitnie od lutego do kwietnia. A mowa tutaj o wrzoścu krwistym. To roślina dość mrozoodporna, która najlepiej czuje się w kwaśnej glebie w sąsiedztwie iglaków czy roślin wrzosowatych.

 

Kolejną rośliną o pięknych dzwonkowatych kwiatach w kolorze słońca jest zimokwiat wczesny.

Charakteryzuje je przyjemny i intensywny zapach. Roślina pochodzi z Chin, dlatego trzeba ją zabezpieczać przed zimą. Niezwykle dekoracyjną, choć dziś już raczej zapomnianą rośliną jest jaśmin nagokwiatowy. Co ciekawe, kwitnie on od października aż do końca kwietnia. Choć silny mróz może sprawić, że żółtawe kwiaty zaczną opadać.

 

Warto także zwrócić uwagę na ciekawy gatunek rośliny o dekoracyjnym pokroju, który kwitnie zimą i wczesną wiosną. A jest to leszczyna pospolita. Jej miododajne kwiaty pojawiają się na bezlistnych pędach. Pod koniec zimy kwitną także wierzby, które najczęściej kojarzą nam się z nadchodzącą Wielkanocą. Znajdziemy na nich kwiaty, zwane popularnie baziami lub kotkami.

 

Koniec zimy zwiastuje kwitnienie derenia jadalnego. Jego eleganckie żółte kwiaty, zebrane są w niewielkie kuliste baldachy. Są piękne, ale mają intensywny i nieprzyjemny zapach. Dlatego lepiej podziwiać ich urodę z daleka.

 

Czy wiesz, że odpowiednio dobierając rośliny, możesz sprawić, że Twój ogród będzie tętnił kolorem o każdej porze roku? Warto także dekorować wnętrza mieszkania pierwszymi kolorami wiosennych kwiatów. Z pewnością dodadzą one energii i pozytywnie nastroją domowników. 

 

 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
 
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
drukuj  
REKLAMA

Redakcja

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 

Tu nas znajdziesz

Napisz do nas


pozycje oznaczone * muszą być wypełnione