KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Partner serwisu Województwo Podlaskie
  • Partner serwisu KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
  • Narodowy Instytut Wolności
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie

WYSZUKIWARKA

W oczekiwaniu na bociany

Opublikowano 11.03.2019 r.
Bociany lecąc do Polski mają do pokonania około 8 tysięcy kilometrów, bociany ze wschodnich regionów Europy jeszcze więcej, dzienne rekordy pokonanej odległości mogą dochodzić do 500 km.

Bocianie powroty trwają znacznie krócej niż przeloty na zimowisko. Powodem pośpiechu jest chęć dotarcia do gniazda. Zdarza się, że ryzykanci przybywają do Polski już pod koniec lutego.

Bocian to jeden z symboli polskiej przyrody. Do niedawna co czwarty bocian był Polakiem. Intensywne rolnictwo, wielkie monokultury, ilość używanych środków chemicznych spowodowały, że bociany z Europy Zachodniej zaczęły emigrować do nas, gdzie rolnictwo nie było jeszcze tak intensywne. Obecnie nie ma już tak dużej dysproporcji w ich liczebności między Wschodem a Zachodem, szacuje się, że co piąty bocian jest Polakiem. Bociany najlepiej czują się  w środowisku, gdzie jest zachowane tradycyjne rolnictwo na polach, a w szczególności na użytkach zielonych, jeśli jeszcze w okolicy są cieki wodne, mokradła, oczka wodne, to już bocianowi nic więcej do szczęśliwego i dostatniego życia nie potrzeba. Mnogość i rozmaitość pokarmu gwarantuje dochowanie się licznego potomstwa, gdyż to dostępność do bazy pokarmowej decyduje o tym, ile piskląt dostanie szansę na przeżycie. Bociany są surowymi i bezwzględnymi rodzicami, jeśli ocenią, że pokarmu jest mało lub pisklę jest słabe i nie dopomina się o pokarm wyrzucają go z gniazda. Co jeszcze warto podkreślić, bociany nie noszą pokarmu w dziobach, tylko w worku, zwanym wolem, z którego wypluwają zdobycze dla potomstwa. 

Z bocianami wiąże się wiele baśni, wierzeń i przesądów. Chyba większość z nas, szczególnie w dzieciństwie spotkała się z teorią, która mówi, że bocian przynosi dzieci. Pojawienie się bocianów na gnieździe w obejściu miało przepowiadać szybką wiosnę oraz zapewnić pomyślność gospodarzom. Co do informacji na temat samych bocianów też nazbierało się trochę mitów. 

Mianowicie. Wierny jak… bocian. Niekoniecznie. Teoria, że bociany wiążą się na całe życie, to niestety tylko teoria. Dzięki obrączkowaniu wiadomo, że pary nie są wierne sobie, tylko gniazdu. To właśnie gniazdo jest spoiwem łączącym pary. Jeśli jeden z partnerów spóźnia się z powrotem z Afryki, to inny ptak zajmuje jego miejsce. To jeszcze nie wszystko, zdarza się, że bocian może zmienić partnera nawet w trakcie trwania lęgu. Wystarczy, że przyleci ten trzeci i go odbije. Brzmi znajomo? Bociania miłość i bliskość jest raczej zarezerwowana do jednego sezonu. Bociany mają niesamowitą pamięć miejsca, co nie oznacza, że zawsze trafią do tego samego gniazda, ale zawsze w tej samej okolicy, z dokładnością do około 20 kilometrów. Zważywszy na odległość, jaką pokonują, jest to niesamowita umiejętność. Wdrukowanie miejsca, w którym nastąpił początek egzystencji nadal stanowi fascynującą zagadkę dla naukowców.

Kolejna teoria mówiąca o tym, że bociany jedzą głównie żaby, też jest mocno naciągana. Otóż jedzą, ale w ostateczności, jak nie ma innego pokarmu. Dieta bocianów jest bardzo urozmaicona. Żywią się dżdżownicami, pisklętami, traszkami, jaszczurkami, małymi i dużymi owadami, w szczególności szarańczakami i chrząszczami. Z przyjemnością zjedzą rybkę, mysz, kreta, nie pogardzą też padliną, oraz pokarmem roślinnym. Generalnie bocian biały jest tzw. oportunistą pokarmowym, czyli gatunkiem polującym przede wszystkim na pokarm najlepiej dla niego dostępny, którego jest w środowisku najwięcej. 

Prowadząc gospodarstwo przyjazne przyrodzie pomagamy bocianom, które tak bardzo wpisały się w nasz krajobraz. Zwiększenie bioróżnorodności w naszym obejściu jest zaproszeniem dla tego pięknego ptaka i oby tych przyjętych zaproszeń było jak najwięcej.

 

 

kontakt1.jpg
Ilona Oleś
Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie

Jeden z 16 Ośrodków Doradztwa Rolniczego w kraju. Podstawowym zadaniem KPODR jest udzielanie wszechstronnej pomocy rolnikom, mieszkańcom obszarów wiejskich oraz przedsiębiorcom związanym z przetwórstwem rolno-spożywczym w celu zwiększania dochodów gospodarstw rolnych oraz poprawy warunków życia na wsi.Główna siedziba znajduje się w Minikowie (pow. Nakielski). Ośrodek posiada oddziały w Zarzeczewie (pow. Włocławski) oraz w Przysieku (pow. Toruński). Posiada własne wydawnictwo,które jest wydawcą miesięcznika Wieś Kujawsko-Pomorska oraz wielu poradników. Organizuje liczne wystawy i targi -m.in Międzynarodowe Targi Rolno-Spożywcze "Agrotech" w Minikowie, które na obszarze 12ha odwiedza corocznie ok. 350 wystawców i około 35 tys. zwiedzających.

 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

POWIĄZANE TEMATY:bociany
Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO