KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?
2019-03-15

Ruszyły siewy zbóż jarych - warto się pospieszyć

Niedawno informowaliśmy o tym, że po zimie już widać pierwsze oznaki suszy. Dlatego warto się spieszyć z siewem zbóż jarych.

Rolnicy z Wielkopolski i centrum kraju chcą wykorzystać każdą rezerwę wilgoci, która została po zimie.

Jesienią nie wszędzie były korzystne warunki do siewu ozimin, bo mieliśmy dość deszczową jesień, ale teraz warunki do siewu są znakomite - powiedział nam Kazimierz Karasiński, rolnik ze wsi Helenów w woj. łódzkim. - Wszyscy, którzy zaplanowali siew odmian jarych powinni się pospieszyć i to z dwóch powodów. Po pierwsze, warto wykorzystać ostatki pozimowej wilgoci. Po drugie: przy sprzyjającej pogodzie okres wegetacji zbóż jarych może być dostatecznie długi, by osiągnąć dobre plony.
Pogoda do siewu jest korzystna. Temperatura, nawet nocami, sporadycznie spada poniżej zera, widać już oznaki suszy, więc nie ma problemu ze stojącą wodą i można ciągnikiem wjechać w pole.

Jeśli już tak się pogoda ułożyła, to liczymy na szybką wiosnę, oby jednak nie była tak gorąca jak ta przed rokiem - mówi Michał Andrzejewski, rolnik z Wielkopolski. - Obawiamy się, że jeśli szybko zrobi się gorąco, to znów będziemy musieli się zmierzyć z pogodą ekstremalną, czyli możliwym często gradem, ale także obawiamy się, że rośliny będą zasychać na polu zanim dojrzeją, tak jak było to w ubiegłym roku.

Ponieważ meteorolodzy nie zapowiadają ochłodzenia, przypominamy, że według terminów agrotechnicznych, połowę marca uznaje się za optymalny termin siewów jarych w cieplejszych regionach Polski. Wygląda więc na to, że w tym roku wiosna przyszła do rolników zgodnie z... terminami agrotechnicznymi.

 

 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
 
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
REKLAMA

Redakcja

tel: 54 235 52 61

kontakt@kalendarzrolnikow.pl

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 

Tu nas znajdziesz

Napisz do nas


pozycje oznaczone * muszą być wypełnione
Partnerzy
  • ODR Bratoszewice
  • MINISTERSTWO ROLNICTWA I ROZWOJU WSI
  • Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie
  • WDR
  • KOWR