Egzekucje komornicze: nowe przepisy dot. zadłużonych rolników.

Wchodzą w życie przepisy rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości, które określają przedmioty należące do rolnika, nie podlegające egzekucji (których komornik nie ma prawa zająć).
Stado podstawowe zwierząt gospodarskich
Zgodnie z nowymi regulacjami komornik nie ma prawa zająć m.in. stada podstawowego zwierząt gospodarskich. Czym jest stado podstawowe? To okreslać mają regionalne Izby Rolnicze. A więc komornik prowadząc egzekucję u rolnika i zajmując jego majątek ma obowiązek zwrócić się do Izb rolniczych o wydanie opinii w sprawie, które zwierzęta i w jakiej ilości stanowią nadwyżkę inwentarza żywego ponad stado podstawowe (a więc które mogą być zajęte i podlegać mogą egzekucji) Opinia Izb Rolniczych zawierać powinna ponadto wykaz przedmiotów uznawanych za niezbędne do prowadzenia zadłużonego gospodarstwa, które nie będą podlegać egzekucji.
Izby Rolnicze wraz z Samorządem Rolniczym z kolei, aby móc wydawać opinie w tych sprawach zwróciły się z prośbą do Ministra o przekazanie definicji stada podstawowego zwierząt gospodarskich: bydła mlecznego, bydła mięsnego, koni, kóz, owiec, świń, drobiu, zwierząt futerkowych i innych gatunków zwierząt gospodarskich stanowiących podstawę produkcji zwierzęcej w gospodarstwie rolnym.
Takie definicje umożliwią pracownikom biur wojewódzkich izb rolniczych wydawanie opinii w sposób jednolity, a także będzie służyć komornikom, którzy jak wynika z informacji uzyskanej od Krajowej Rady Komorniczej mają problemy ze sprecyzowaniem co to jest stado podstawowe zwierząt gospodarskich gatunków ww. wymienionych – informuje Krajowa Rada Izb Rolniczych.
Rozporządzenie w nowym kształcie zmienia podejście do kwestii rolniczej upadłości. Komornik nie pozostawi mu już tylko tego, co rolnikowi niezbędne jest do wyżywienia siebie i rodziny, ale wszystko to, co umożliwi dalsze prowadzenie gospodarstwa - tak, aby możliwe było dalsze prowadzenie działalności i zaspokojenie wierzycieli.
„Dzięki takiemu podejściu, egzekucja nie przesądzi o ewentualnej likwidacji gospodarstwa rolnego” – podano w ocenie skutków regulacji.
Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości znajdziecie TUTAJ
Masz pytania dot. egzekucji komorniczej ?
NAPISZ DO NAS za pomocą formularza znajdującego się PONIŻEJ
Nasz ekspert pomoże Ci rozwiać Twoje wątpliwości. Zapraszamy
![]() |
Sergiusz Baar
Redakcja WDR
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|