Prawie 100 nowych przypadków ASF

Najwięcej nowych przypadków notowanych jest w okolicach Warszawy i w województwie mazowieckim, w okolicach Góry Kalwarii i Siedlec. Dużo przypadków odnotowywane jest także w woj. warmińsko-mazurskim. W ciągu tygodnia między 4 i 10 marca potwierdzono 91 nowych przypadków, a dotychczas w 2019 roku - już ponad 600.
Wirus ASF lubi ciepło i od czasu pojawienia się w Polsce afrykańskiego pomoru świń wysyp przypadków i ognisk obserwujemy w ciepłych miesiącach, podczas gdy zimą rozprzestrzenianie się choroby jest mniejsze. Pod tym względem wczesna wiosna nie jest korzystna i hodowcy trzody chlewnej muszą mieć na uwadze, że choć to dopiero połowa marca, to wirus nie próżnuje.
Zgodnie z danymi Głównego Inspektoratu Weterynarii przypominamy, że przyjmuje się, że okres inkubacji choroby wynosi 15 dni (okres inkubacji w środowisku naturalnym: 4-19 dni, w przypadku choroby o ostrym przebiegu: 3-4 dni).
Wirus jest wyjątkowo odporny na działanie niskich temperatur i zachowuje właściwości zakaźne we krwi, kale, tkankach (zwłaszcza surowych, niedogotowanych produktów z mięsa wieprzowego lub dzików) przez okres nawet 3-6 miesięcy.
Najczęstszym sposobem zakażenia zwierząt jest bezpośredni lub pośredni kontakt ze zwierzętami zakażonymi.
Rozprzestrzenianie się wirusa jest stosunkowo łatwe za pośrednictwem osób i pojazdów odwiedzających gospodarstwo, skażonego sprzętu i narzędzi, zwierząt mających swobodny dostęp do gospodarstwa (gryzonie, koty, psy), jak również przez skażoną paszę, wodę oraz skarmianie zwierząt odpadami kuchennymi (zlewkami) zawierającymi nieprzetworzone mięso zakażonych świń lub dzików.
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|