Platforma Żywnościowa – prace nad projektem w toku

12 marca odbyło się kolejne spotkanie w tej sprawie, którym uczestniczyli przedstawiciele Towarowej Giełdy Energii S.A., kierownik projektu Jacek Ostas, ekspert ds. rynku rolnego Waldemar Sochaczewski, Tomasz Kołodziejczyk – KPMG, Anna Stachyrak – KPMG, Paweł Wolczkiewicz – KPMG oraz przedstawiciele producentów zbóż na czele z Rafałem Mładanowiczem, prezesem Krajowej Federacji Producentów Zbóż.
Spotkanie poświęcone było omówieniu głównych założeń Platformy Żywnościowej na rynku zbóż. Omawiano podstawowe założenia, warunki organizacyjno-techniczne uczestnictwa w systemie magazynów autoryzowanych oraz założenia modelu giełdowego rynku rolnego, w tym przebieg podstawowych procesów – informuje Joanna Tomaszewska z KFPZ.
Jak ustaliliśmy, kolejnym krokiem przybliżającym powstanie Platformy Żywnościowej będzie przesłana ankieta do producentów zbóż w celu uzyskania opinii oraz zweryfikowania aktualnej wiedzy producentów dotyczącej utworzenia Platformy Żywnościowej w Polsce.
Koncepcja utworzenia Platformy Żywnościowej jest odpowiedzią na sytuację na rynku rolnym i postulaty przedstawicieli branży rolno-spożywczej. Została przygotowana po konsultacjach z organizacjami branżowymi, w tym zrzeszającymi podmioty działające na rynku zbóż.
Realizacja projektu rozpoczęła się 1 czerwca 2018 r., natomiast termin jego zakończenia został ustalony na 31 sierpnia 2020 r.
Platforma Żywnościowa jest przedsięwzięciem ujętym w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020 (z perspektywą do 2030 r.), realizowanym w ramach programu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) GOSPOSTRATEG. Za jej powstanie odpowiedzialny jest Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz konsorcjum w składzie: Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie S.A., Towarowa Giełda Energii S.A., Izba Rozliczeniowa Giełd Towarowych S.A.
W ocenie Ministerstwa Rolnictwa i rozwoju Wsi, utworzenie Platformy Żywnościowej przyczyni się do koncentracji podaży krajowych towarów rolno-spożywczych. Pozwoli to na tworzenie dużych jednorodnych partii oraz na ograniczenie kosztów transakcyjnych i ryzyka handlowego, w tym zmniejszenie ryzyka cenowego, dzięki wystandaryzowanym umowom i produktom.
Źródło: KFPZ
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|