KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • ODR Bratoszewice
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Narodowy Instytut Wolności
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie

WYSZUKIWARKA

Producenci nawozów robią, co chcą?

Opublikowano 24.03.2019 r.
Dolnośląska Izba Rolnicza zwróciła się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o monitorowanie działań producentów nawozów mineralnych. Chodzi o ceny nawozów, które zdaniem rolników, są zbyt wygórowane.

W ocenie rolników podwyżki cen na nawozy mineralne to działania monopolistyczne. Ostatni drastyczny ich wzrost jest dla rolników mocnym  obciążeniem, tym bardziej, że w roku ubiegłym odczuli skutki suszy - informuje Leszek Grala, prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej.

Wyczerpanie limitu de minimis spowodowało, że wielu rolników nie może skorzystać z kredytów preferencyjnych, a wydatki  ponoszone na zakup środków do produkcji rolnej rosną szybciej niż ceny na płody rolne.


Dlatego też w opinii Zarządu Dolnośląskiej Izby Rolniczej jak również rolników należy zbadać, jaka jest przyczyna tego zjawiska.

 

Czy rzeczywiście koszty produkcji nawozów mineralnych, a szczególnie azotowych wzrosły w tak znacznym stopniu?

Trudno się dziwić zniecierpliwieniu rolników, tym bardziej, że uprawa rolna staje się coraz mniej dochodowa dla przeciętnego rolnika. Drogie nasiona i drogie nawozy, które są w uprawie niezbędne, powodują, że produkcja jest mało opłacalna. Z drugiej strony - bez korzystania z nawozów, plon byłby jeszcze mniejszy.

Zatem rolnik nawozy kupić musi, ale... czy muszą one być aż tak drogie?

 

 

 

 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
 
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO