KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Narodowy Instytut Wolności
  • ODR Bratoszewice
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych

WYSZUKIWARKA

Jak odstrzelić dziki w parku narodowym?

Opublikowano 30.03.2019 r.
Zdaniem Dolnośląskiej Izby Rolniczej, największy problem z odstrzałem dzików występuje obecnie na terenie parków narodowych  i rezerwatów przyrody, gdyż odstrzały redukcyjne zwierząt łownych na tych obszarach obwarowane są szeregiem ograniczeń. 

Choć na Dolnym Śląsku hodowcy nie mają jeszcze kłopotów z ASF, to jednak wolą dmuchać na zimne, bo wiedzą, że zagrożenie chorobą wcześniej czy później i tu będzie realne. Dlatego też o sprawie rozmawiano podczas czterech konferencji łowieckich w Łagowie, Boguszynie, Legnicy i Wrocławiu.

Znacząca redukcja populacji dzika w województwie dolnośląskim nie będzie możliwa, jeśli nie pozwoli się na prowadzenie polowań w parkach narodowych, na terenach przemysłowych, terenach stref ekonomicznych i gruntach przeznaczonych na cele urbanistyczne wokół miast - informuje we wnioskach po spotkaniach z myśliwymi Dolnośląska Izba Rolnicza. - Najczęściej są to tereny porośnięte w wyniku postępującej sukcesji wysoką roślinnością, zakrzaczone i zadrzewione, a ich właścicielem jest zazwyczaj Skarb Państwa reprezentowany przez KOWR. 


Na terenach tych, niedostępnych dla myśliwych, postępuje niekontrolowany rozród dzików (często dokarmianych przez miejscową ludność), które to wychodząc na pola uprawne powodują spustoszenie w uprawach i płodach rolnych. 
Dlatego zdaniem samorządu rolniczego należy dokonać zmian w prawie, które to uniemożliwia w obecnej chwili przeprowadzanie polowań przez myśliwych na tych terenach i jednoczesną redukcję do minimum obszarów tych ugorów, aby ograniczyć teren naturalnego schronienia dla dzików.

 

 

 

 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
 
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO