KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • ODR Bratoszewice
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

WYSZUKIWARKA

Przed nami zmiana czasu – kiedy ostatni raz przestawimy zegarki?

Opublikowano 30.03.2019 r.
UWAGA! Przypominamy, że w nocy z soboty na niedzielę przestawiamy zegarki z godziny 2.00 na 3.00 - śpimy zatem godzinę krócej i powracamy do czasu letniego.   

Zmiana czasu obowiązuje w całej Unii Europejskiej. Określa to dyrektywa, mówiąca o tym, że zawsze w ostatnią niedzielę marca przestawiamy zegarki o godzinę (z 2.00 na 3.00) i tym samym powracamy do czasu letniego. Do czasu zimowego wracamy z kolei w ostatnią niedzielę października. Ma to jednak już wkrótce ulec zmianie. W ubiegły wtorek Parlament Europejski zdecydował, że zmiana czasu powinna zostać zniesiona. Komisja Europejska chce, aby ostatnia zmiana czasu (dla państw, które wybrałyby czas letni) nastąpiła w marcu 2021 r. Z kolei kraje, które wybrałyby czas zimowy, ostatni raz przestawiłyby zegarki w październiku 2021 r. Polska przychyla się do tego, aby pozostać przy czasie letnim.

Historia zmiany czasu na letni i zimowy

Historia tej koncepcji sięga przełomu XIX i XX wieku. Została wymyślona przez George’a Hudsona, astronoma pochodzącego z Nowej Zelandii.  W 1895 roku zaproponował wprowadzenie czasu letniego, a tym samym przesunięcie wskazówek zegarów o dwie godziny do przodu. Pomysł ten nie spotkał się jednak z aprobatą polityków. Zmianę czasu po raz pierwszy wprowadzono w 1916 roku w Rzeszy oraz Austro-Węgrzech. Celem było ograniczenie zużycia prądu. Następnie pomysł ten przyjął się w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii oraz Rosja. W Polsce zmianę czasu na stałe zaczęto stosować od 1977 r. 


 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
 
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj