KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • ODR Bratoszewice
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Narodowy Instytut Wolności
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie

WYSZUKIWARKA

Czy produkcja domowych nalewek będzie legalna?

Opublikowano 30.03.2019 r.
Do tematu legalnej produkcji domowych nalewek odniósł się minister Jan Krzysztof Ardanowski. Szef resortu ma ciekawe plany. Sprawdźcie, o co dokładnie chodzi. 

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski był gościem poranka "Siódma 9", w którym został zapytany o ustawę legalizującą domową produkcję alkoholu.

Bardzo o to zabiegam, by do końca tego roku, do końca kadencji, zalegalizować w Polsce rolniczą, domową produkcję nalewek. I pod kontrolą w małych gorzelniach produkcję destylatów i okowity – powiedział szef resortu rolnictwa.

Zapytany, czy nie zwiększy to problemu alkoholizmu w Polsce, minister Ardanowski powiedział, że nie widzi zagrożenia.

Zagrożeniem jest bardzo tanie wino udające wino, to coś, co się nie powinno nazywać piwem, a jest kupowane za 1-2 zł – mówił. Wychowanie w trzeźwości to jest budowanie kultury korzystania z alkoholu, a nie wprowadzania jakiś prohibicji, bo to tylko dokładnie odwrotny skutek będzie przynosiło – podsumował minister Ardanowski.

Minister podkreślił też, że nasz kraj ma długą tradycję w wytwarzaniu „znakomitej jakości nalewek”.

M.in. zakonnicy, Kościół, księża produkowali znakomite nalewki prozdrowotne. Ja tu nie widzę żadnego zagrożenia. To są drogie, ekskluzywne trunki, nie każdy może też sobie na to pozwolić – powiedział minister.

Zwrócił również uwagę, że rolnicy w innych krajach mogą zajmować się tego typu produkcją. „Dlaczego, by tego nie robić w Polsce” – pytał. I dodał, że to jest również produkt rolniczy.

 

Źródło: Siódma 9 Poranek Rozgłośni Katolickich

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
 
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO