Bronią ferm przemysłowych

W dobie kryzysu klimatycznego i przyrodniczego nie mamy już czasu na przemysłową produkcję mięsa. Dla naszego zdrowia, różnorodności biologicznej i klimatu musimy stawiać na rozwiązania wspierające niewielkich, skoncentrowanych na wysokiej jakości produkcji producentów. Wsparcie, jakiego komisja rolnictwa udzieliła fermom przemysłowym jest godne pożałowania. To właśnie takie gospodarstwa są najbardziej szkodliwe dla naszego zdrowia i klimatu. Ich działalność wiąże się także z nieakceptowalnym traktowaniem zwierząt hodowlanych. Przy okazji przyczyniają się do wypychania z rynku małych, rodzinnych gospodarstw rolnych – komentuje Katarzyna Jagiełło z Greenpeace Polska
W Parlamencie Europejskim trwają obecnie prace nad przygotowaną przez Komisję Europejską nową Wspólną Polityką Rolną (WPR), która kształtuje europejskie rolnictwo i dysponuje ogromnymi kwotami, stanowiącymi blisko 40% budżetu całej UE.
W lutym europosłowie z komisji środowiska europarlamentu wprowadzili do projektu WPR szereg poprawek, które miały zwiększać zaangażowanie europejskiego rolnictwa w działania na rzecz klimatu i ochrony środowiska, a także poprawić sytuację zwierząt hodowlanych. Członkowie komisji rolnictwa 2 kwietnia odrzucili te poprawki i jednoznacznie opowiedzieli się za wielkoskalowym rolnictwem przemysłowym.
Parlament Europejski zajmie się Wspólną Polityką Rolną już po wyborach, które odbędą się w maju. Jak podkreśla Greenpeace, nowo wybrani posłowie będą mieli do wyboru - oprzeć się na przegłosowanych już poprawkach komisji środowiska i rolnictwa lub zacząć proces dyskutowania o kształcie nowej WPR od początku.
Źródło: Greenpeace
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|