Poznaj wielkanocne tradycje mazowieckiej wsi
Niedziela Palmowa stanowi wstęp do Wielkanocy, świąt zmartwychwstania i przebudzenia przyrody. W kulturze ludowej z okresem tym związanych jest wiele symboli i obrzędów. Jednym z najpiękniejszych z nich jest wykonywanie palm świątecznych. Niegdyś wykonywano ją z trzciny, zielonych gałązek bukszpanu, borówki, tui, witek wierzbowych z baziami, a później dekorowano kolorowymi wstążkami, suszonymi lub wykonanymi z papieru kwiatami. Pragnąc popularyzować tę piękną tradycję Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu co roku organizuje konkurs „Tradycyjna palma wielkanocna”. Zostaną one wyeksponowane 14 kwietnia na dziedzińcu kościoła z Drążdżewa, zaś wyboru najpiękniejszych z nich dokonają uczestnicy „Niedzieli Palmowej w skansenie”. O godzinie 14.00 w kościele odprawione zostanie nabożeństwo połączone z poświęceniem palm i procesją po terenie ekspozycji.
We wnętrzach chałup chłopskich zwiedzający obejrzą wystawę „Wielkanoc na Mazowszu” wzbogaconą pokazami rękodzieła i prac gospodarskich związanych z okresem wielkanocnym – wyrobu palm, zdobienia jaj metodą nakładania rozgrzanego wosku, przygotowania święconego chłopskiego i dworskiego, wykonywania dekoracji świątecznych, a także zdobienia podłóg wzorami z piasku. Porównają też jak Święta Wielkanocne przeżywano w domach wiejskich i pańskich dworach. Ekspozycja stanowi niepowtarzalną podróż przez zapomniane zwyczaje i obrzędy.
Na scenie amfiteatru wystąpią Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Ludowy KODERKI z Łowicza i Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP w Sierpcu. Podczas Wiosennego Kiermaszu rękodzieła i produktów tradycyjnych będzie można zaopatrzyć w tradycyjne ozdoby świąteczne na stół i do koszyczka, pięknie zdobione palmy, wyjątkowe pisanki, baranki, kosze do święconki, a także wyśmienite chałki, placki drożdżowe, baby, ciasta i pieczywo.
Zachęcamy do odwiedzenia Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu!
Źródło: Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|