KRIR: Zbyt niskie stawki dopłat do materiału siewnego

Niewielu rolników decyduje się na obsiewanie pól nasionami kwalifikowanymi. Powodem jest przede wszystkim cena tych nasion.
Zdaniem samorządu rolniczego, dopłaty do materiału siewnego nie są wystarczające.
Dlatego też w odpowiedzi na projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie stawek dopłat do 1 ha powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany za rok 2017, Krajowa Rada Izb Rolniczych poinformowała ministra rolnictwa i rozwoju, że pomimo zaplanowanego zwiększenia stawek w stosunku do roku 2016, zaproponowane w przedmiotowym rozporządzeniu stawki są znacznie niższe niż w latach ubiegłych, np. w 2014 r.
Samorząd rolniczy kilkakrotnie występował z wnioskiem o podjęcie działań mających na celu zmianę zasady określenia stawki dopłat do 1 ha powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany oraz aby wysokość stawek była znana w dniu składania wniosku – mówi Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR. – W 2015 roku obniżono znacznie stawki dopłat, co nie przyczyniło się do wzrostu zainteresowania wśród rolników wymianą materiału siewnego, a wręcz przeciwnie – w 2017 r. znacznie spadła powierzchnia gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany.
Izby wnioskują również, aby rolnik otrzymywał zwrot w ciągu 30 dni od dnia złożenia wniosku, a wysokość stawek dopłat do materiału siewnego była co roku wyższa.
![]() |
Redakcja WDR
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|