KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • ODR Bratoszewice
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych

WYSZUKIWARKA

Słodyszek już w rzepaku. Czy chłód go przegoni?

Opublikowano 10.04.2019 r.
Rolnicy z Wielkopolski alarmują, że już obserwują obecność słodyszka rzepakowego na swoich plantacjach. A przecież to zaledwie pierwsza dekada kwietnia.

Słodyszek rzeczywiście skorzystał z ciepłych wiosennych dni i zrobił naloty na plantacje rzepaku w Wielkopolsce i na Ziemi Lubuskiej - potwierdza Józef Węgrzyn, inżynier rolnik z Wielkopolski. - Tak wczesnych nalotów słodyszka rzepakowego dawno nie widziałem.


Kilka prawdziwie ciepłych dni spowodowało, że nie tylko rośliny, ale i szkodniki poczuły wiosnę. Rolnicy na monitorowanych uprawach rzepaku jednocześnie obserwują chowacze: brukwiaczka i czterozębnego oraz słodyszka. Słodyszka znamy wszyscy - to czarny chrząszcz, metalicznie błyszczący o odcieniu granatowym lub zielonym. Zazwyczaj pojawia się około 2 tygodnie później, jednak w tym roku uprawy są przyspieszone.

Rolnicy mówią, że w żółte naczynia już łapią się słodyszki, choć nie wszędzie, bo zależy to od bardzo wielu czynników: stanu uprawy po zimie, stanowiska, wilgoci... - dodaje pan Józef. - Ale niewątpliwie to taka pora, że trzeba rzepak bardzo sprawdzać i reagować.


Chrząszcze słodyszka zimują w ściółce, na miedzach, rowach i skrajach lasów. W temperaturze gleby ok. 10°C opuszczają one miejsca zimowego spoczynku i przenoszą się na kwiaty koloru żółtego (jaskier, mniszek). Na pola rzepaku przelatują w okresie przed kwitnieniem, gdy temperatura powietrza osiągnie wartość powyżej 15°C - ostatnie dni były więc dla nich wręcz idealne.
Chrząszcze przegryzają pąki, aby dostać się do pyłku kwiatowego. Ponadto samice uszkadzają pąki kwiatowe, składając w nie nawet 200 szt. jaj. Larwa rozwija się w pąku ok. 5 tygodni. Dorosłe larwy opuszczają kwiaty i zagrzebują się w ziemi, gdzie się przepoczwarczają.


Pracownicy Instytutu Ochrony Roślin - PIB radzą, by w połowie każdego brzegu pola należy w różnych punktach w odstępach 2–3-metrowych wybrać losowo po 5 roślin i policzyć znajdujące się na nich chrząszcze, a następnie obliczyć, ile przypada średnio na 1 roślinę.


Chrząszcze można również liczyć, wybierając losowo po 10 roślin w różnych miejscach pola, ogółem w zależności od jego wielkości od 100 do 150 szt., a następnie obliczyć, ile chrząszczy przypada średnio na 1 roślinę.


Jednak zapowiadane jest ochłodzenie i może być ono bardzo pomocne nie tylko w tegorocznej walce ze słodyszkiem, ale także z chowaczami. Słodyszek i chowacze mogą się wycofać lub ich szkodliwość może być znacznie ograniczona.

 

 

 

 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
 
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj