Wielkanocne przepisy prosto z Kujaw
Biała kiełbasa pieczona
Składniki: 1 kg dobrej białej kiełbasy, 250 ml ciemnego piwa, 4 cebule, 4 ząbki czosnku, 1 łyżka musztardy francuskiej, olej, majeranek, sól, pieprz.
Wykonanie: pokrojoną w piórka cebulę przesmażyć na oleju, dodać pokrojony w plasterki czosnek, dodać musztardę, wlać piwo, doprawić solą, majerankiem i pieprzem. Dusić pod przykryciem 10 minut. Wystudzonym sosem zalać surową kiełbasę, lekko przemieszać i zostawić na kilka godzin w chłodnym miejscu. Piec około godziny, do zrumienienia kiełbasy.
Świąteczna szynka z kością
Szynka przygotowana w sposób opisany poniżej figuruje na ministerialnej Liście Produktów Tradycyjnych.
Do przygotowania tej szynki potrzebne jest: mięso wieprzowe (szynka z kością) pochodzące od rasy mięsnej świni polskiej białej (najlepiej z gospodarstwa, które żywi zwierzęta w sposób tradycyjny), miód wielokwiatowy lub rzepakowy, olej rzepakowy, liść laurowy, ziele angielskie, sól kamienna, czosnek, goździki, woda.
Wykonanie: szynkę natrzeć solą i roztartym czosnkiem, pozostawić na noc w chłodnym miejscu. Przegotowaną wodę ostudzić, osolić (woda musi być na tyle wysolona, aby surowe jajko włożone do tej wody – solanki wypłynęło). Przygotować zalewę: do wody dodać ziele angielskie, liść laurowy, majeranek, przyprawy, chwilę gotować, wystudzić i dodać do solanki. Szynkę moczyć w solance od 5 do 14 dni pamiętając, by była cała zakryta solanką. Długość peklowania zależna jest od wielkości szynki. Po wyjęciu z solanki szynkę osuszyć i gotować na bardzo małym ogniu – parzyć, obracać szynkę, aby cała się ugotowała. Wodę do gotowania odrobinkę osolić, czas gotowania zależy od wagi szynki. Ilość kg = czas gotowania. Po ugotowaniu osuszyć szynkę, posmarować skórkę szynki miodem z olejem, naciąć w kratkę nabić goździkami, opiekać w bardzo nagrzanym piekarniku od 30 minut do 1 godz. – do zrumienienia skórki. Szynkę należy dobrze schłodzić.
Żurek na wędzonce
Składniki: ½ kg wędzonych kości wieprzowych lub mała wędzona szynka, cebula, marchew, pietruszka, mały seler lub cząstka dużego, mały por lub część dużego, sól, pieprz, liście laurowe, ziele angielskie, suszony majeranek, ½ kg białej kiełbasy, 0,3 kg kiełbasy wędzonej dobrej jakości, 3 ząbki czosnku, 1 łyżka tartego chrzanu ze słoiczka, 1 litr zakwasu (żurku) – gotowego z butelki lub przygotowanego samodzielnie, 250 g gęstej śmietany 18%.
Wykonanie: kości opłukać (szynkę) zalać wodą i zagotować. Wszystkie warzywa umyć, obrać i dodać do gotującego się wywaru, doprawić solą, dodać liście laurowe i ziele angielskie. Gotować pod przykryciem na wolnym ogniu przez ok. 1 godzinę. Dodać białą kiełbasę wcześniej nakłutą w kilku miejscach, gotować na małym ogniu przez ok. 15 minut. Dodać kiełbasę wiejską i gotować przez kolejne 10 minut. Dodać rozgniecione obrane ząbki czosnku oraz chrzan i krótko, ok. 1 minuty gotować. Następnie wywar przecedzić, dodać rozdrobnione mięso z kości (pokrojoną szynkę), pokrojoną kiełbasę i marchewkę, doprawić majerankiem. W osobnym garnku podgrzać zakwas na żurek i zaprawić śmietaną, następnie wolno wlać do wywaru, cały czas mieszając. Można podawać z ugotowanymi ziemniakami, jajkiem, pieczywem.
Babka gotowana
Składniki: 1 kostka Palmy, 5–6 jaj (w zależności o wielkości), 1 szklanka cukru, 1 szklanka mąki pszennej, 1 szklanka mąki ziemniaczanej, 1 mały proszek do pieczenia (2 łyżeczki), 1 olejek lub cukier wanilinowy – opakowanie małe, ok. 2 łyżek soku z cytryny i mały kieliszek wódki.
Wykonanie: I sposób – cukier + 2 jajka + Palmę, utrzeć. Dosypać 1 szklankę mąki pszennej + 1 jajko, mieszać. Wsypać ½ szklanki mąki ziemniaczanej + 1 jajko, wymieszać. Wsypać ½ szklanki mąki ziemniaczanej + 1 jajko. Na koniec dodać proszek do pieczenia i olejek lub cukier waniliowy. Wyłożyć do wysmarowanej i wysypanej tartą bułką formy. Wstawić do gotującej wody, musi być tyle wody, żeby sięgała ½ wysokości formy. Formę obciążyć. Gotować pod przykryciem na wolnym ogniu ok. 1 godziny. Zestawić z ognia, zdjąć pokrywkę i chwilę odczekać. Wyjąć formę, uchylić przykrywkę i zaczekać do wystygnięcia. Zimne wyjąć i polać polewą.
II sposób – Palmę utrzeć z cukrem, dodać żółtka, później mąkę przesianą z proszkiem do pieczenia, na koniec pianę. Gotować 65 minut. Po wystudzeniu i wyjęciu z formy polać babkę polewą czekoladową.
Polewa czekoladowa: 3 łyżki cukru pudru, 3 łyżki kakao, 3 łyżki wody, 5 dag masła.
Wszystkie składniki podgrzewać do rozpuszczenia. Nie gotować!
Mazurek wielkanocny
Składniki na spód: 2 szklanki mąki pszennej, 1/3 szklanki cukru pudru, 1 łyżeczka proszku do pieczenia, 150 g masła (zimnego), 3 żółtka (białka zostawić do bezy).
Piekarnik rozgrzać do 180 st. C. Formę o wymiarach 20 x 30 cm posmarować masłem i wyłożyć papierem do pieczenia.
Wykonanie spodu mazurka: mąkę przesiać, dodać cukier puder i proszek do pieczenia, następnie pokrojone na drobne kawałki zimne masło. Wszystko posiekać na drobną kruszonkę. Dodać żółtka łącząc składniki w jednolite ciasto. Następnie pokroić ciasto na plastry i rozłożyć na blaszce. Dłońmi uformować placek, nakłuć widelcem, brzeg lekko zawinąć do góry. Wstawić do piekarnika i piec przez ok. 25 minut lub na złoty kolor. Wyjąć z piekarnika, ostudzić.
Masa kajmakowa: 500 ml 36% śmietany i ½ szklanki cukru.
Do dekoracji: orzechy, suszone owoce, roztopiona czekolada.
Wykonanie masy kajmakowej: śmietanę i cukier zagotować mieszając aż do rozpuszczenia cukru. Dalej gotować na małym ogniu co chwilę mieszając, aż masa zgęstnieje i nabierze słomkowej barwy, (ok. 30 minut). Ostudzić i posmarować spód mazurka. Udekorować według uznania orzechami, suszonymi owocami.
Smacznego! A jakie potrawy zagoszczą na Twoim świątecznym stole?
Laura Maciejewska
Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|