Jak pozbyć się kretów z ogrodu, sadu i pola?
Trzeba odróżnić krety od nornic
Uszkodzenia powodowane przez te dwa gatunki mają dwie różne przyczyny. Krety czynią je w pogoni za ziemnymi bezkręgowcami, którymi się żywią. Ich dieta składa się z pędraków, podziemnych owadów, dżdżownic, ślimaków itp. Natomiast nornice jako gryzonie czynnie niszczą rośliny, zjadając ich organy, owoce, nasiona. Nornice są więc groźniejsze. W odróżnieniu od kretów, norniki nie pozostawiają też za sobą usypanych w górę kopców ziemi, lecz podniesione ślady ziemi, znaczące ich podziemne korytarze i wejścia do nor. Ponadto, norniki zazwyczaj żyją w dużych koloniach z dziesiątkami zwierząt, podczas gdy krety są samotnikami. Jest to kolejny ważny fakt, który należy pamiętać, zastanawiając się, jak pozbyć się kretów z posesji, ogrodu czy pola. Jeden kret może stworzyć kilka kopców gleby dookoła, ale jedno małe zwierzę jest o wiele łatwiejsze do kontroli, niż dziesiątki małych nornic. Bardzo ważne w ustaleniu najlepszego sposobu na zwalczanie kretów jest więc też zrozumienie ich diety. Uwaga jednak, ponieważ krety jako pożyteczni owadożercy niszczyciele szkodników są pod ochroną. Jedynie na prywatnych posesjach i gruntach uprawnych mamy prawo je zwalczać.
Jak pozbyć się kretów – metody
Krety nie jedzą co prawda roślin uprawnych, lecz stosy wyrytej przez nie gleby i podniesione szlaki ich podziemnych korytarzy są prawdziwą uciążliwością i niszczą jednak pośrednio rośliny. Oto kilka sugestii, które mogą okazać się bardzo pomocne!
• Środki odstraszające krety – zwalczanie kretów odbywa się tu za pomocą tzw. repelentów. Istnieją dwa rodzaje takich produktów odstraszających, które należy stosować przy podejmowaniu decyzji o pozbyciu się pieprzyków – granulaty i środki płynne. Granulaty rozprowadza się na powierzchni gleby ręcznie lub za pomocą rozsiewaczy mechanicznych (na duże pola uprawne). Wykonuje się je z oleju rycynowego i innych składników odstraszających. Tworzą one niepożądane środowisko dla kretów, poprzez połączenie niemiłych zapachów i aromatów smakowych. Stosowane zgodnie z instrukcjami na opakowaniu, nie zatruwają ani nie zabijają zwierząt, za to ekologicznie zmuszają je do opuszczenia terenu. Płynne środki odstraszające na krety, opierają się na oleju rycynowym i podobnie jak granulaty, można je kupić gotowe w sklepach ogrodniczych. Pryskanie takim preparatem łatwiej go rozprzestrzenia, niż w przypadku produktów ziarnistych.
• Pułapki na krety – repelenty mogą okazać się zbyt problematyczne, drogie lub nieskuteczne i wtedy można wypróbować pułapki na krety. W przeciwieństwie do norników, które mogą zostać złapane na pułapkę na myszy, na krety należy użyć pułapki klatkowe i/lub uśmiercające. Pułapki te są wpychane w ziemię wzdłuż aktywnych korytarzy kretów. Kiedy kret napotka taką pułapkę, musi przez nią przejść i zostaje tu uruchomiony lub natychmiast zabity. Pamiętajmy przy tym, że zabijanie zwierząt nie jest do końca moralne, więc lepiej ze spokojnym sumieniem używać klatek i wypuszczać potem złowione w nie krety z dala od domu i pola. Tylko wtedy będzie to rozwiązanie humanitarne.
• Ultradźwiękowe odstraszacze kretów – są to małe urządzenia wbijane w ziemię, w formie długich bolców. Ultradźwiękowe odstraszanie kretów jest z pewnością ekologiczne. Urządzenia takie wbija się w ziemie w odpowiednich odstępach. Wykorzystując fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, wypędzają one uciążliwe zwierzaki z obszaru uprawnego lub przydomowego trawnika. Najczęściej oszczędnie są też zasilane przy tym energią słoneczną (od góry). Zamiast kupować takie odstraszacze, na małych areałach uprawnych można zainstalować wszelkie inne elementy dźwiękowe – np. plastikowe butelki typu „pet”, zakładane na metalowe pręty wbijane w ziemię.
• Trutki na krety – są to środki zabijające, zwykle oparte na neurotoksynie zwanej bromethaliną. Działa ona podobnie jak trucizny na myszy, uwaga jednak, ponieważ jest też toksyczna dla innych zwierząt, w tym domowych, hodowlanych, dzikich. Przynęty takie przeciw kretom często mają kształt dżdżownic lub pędraków. Ma to prowokować kreta do ich zjedzenia. Umieszcza się je w aktywnych tunelach lub w lekko rozkopanych w tym celu kopcach, ale tak, by nie dostały się do nich inne zwierzęta. Po spożyciu, taka przynęta zabija kreta w ciągu ok. dwóch dni. Choć to metoda niehumanitarna, to jednak skuteczna.
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|