KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
Partner serwisu Województwo Podlaskie
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
Krajowa Rada Izb Rolniczych
KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
15 kwietnia 2019

Wielkanocne pisanki jak z bajki od Pani Jadwigi

Kolorowe, w piękne i oryginalne wzory – jedyne w swoim rodzaju. Takie właśnie są pisanki ręcznie malowane przez Panią Jadwigę Politowską. Zobaczcie sami!

Pani Jadwiga Politowska mieszka w Rachcinie – niewielkiej wsi, położonej w powiecie lipnowskim. Kiedyś pracowała we Włocławskiej Fabryce Fajansu, gdzie ręcznie zdobiła fajansowe wyroby. 

We włocławskim fajansie pracowałam przez 14 lat, ten czas wspominam bardzo dobrze. To była praca, ale też przyjemność. – mówi Pani Jadwiga. Najpierw nauka w przyzakładowej szkole, później praca malarska. Malowałyśmy według wzorów, schematów, ale każda praca była trochę inna – każdy ma inną rękę do malowania, dlatego fajansowe produkty były tak niepowtarzalne. Każdy wrób był podpisany nazwiskiem autora i miał swój numer – jak coś poszło nie tak, wzór się nie zgadzał, to nawet można było mieć pieniądze potrącone z wypłaty – wspomina z uśmiechem Pani Jadwiga. 

                                  

Fajansowe wyroby - prace Pani Jadwigi 

 

 

Ja swoje prace poznam zawsze. Każda jest podpisana z tyłu i ma swój numer, ale wystarczy, że spojrzę na wzory i już wiem. Kiedyś w sanatorium, w restauracji, spojrzałam na fajanse i mówię, że na pewno ta praca jest moja. I tak, rzeczywiście sprawdziliśmy na odwrocie i było tam moje nazwisko, jeszcze rodowe. To jest niezwykłe. 

 

Inny przykład – na włocławskim pchlim targu znalazłam moździerz i też wiedziałam, że jest mój. Oczywiście go odkupiłam – wspomina Pani Jadwiga.

 

 Moździerz odnaleziony na pchlim targu

 

Pani Jadwiga po latach postanowiła powrócić na artystyczną drogę i wykorzystać swój talent. Dwa lata temu powstały pierwsze pisanki. Umiejętności manualne, jak sama mówi, odziedziczyła po mamie, która lubiła robić dekoracje z papieru.

Maluję na wydmuszkach jaj kurzych, kaczych, gęsich, a nawet strusich. Mam sporo zamówień – cieszę się, kiedy ludziom podobają się moje prace i wtedy mam motywację, żeby dalej tworzyć. 

Bohaterka naszego artykułu mówi, że ręczne malowanie pisanek jest dość czasochłonne. Jedno jajko maluje się przez około godzinę.

Jak widać, pomysłów na malowanie pisanek jest nieskończenie wiele.  

Na Boże Narodzenie zdobię też bombki, chcę nauczyć się jeszcze wykonywać papierowe dekoracje, palmy i malować na szkle – mówi Pani Jadwiga.

Malunki na wydmuszkach prezentują się przepięknie, zachwycają motywy folklorystyczne, zwierzęta, rośliny – są nawet pisanki w fajansowe wzory. Zobaczcie więcej w naszej galerii poniżej :-)

 

 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
 
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
drukuj  
REKLAMA
Redakcja

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 
Tu nas znajdziesz
Napisz do nas

pozycje oznaczone * muszą być wypełnione