KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • ODR Bratoszewice
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • Narodowy Instytut Wolności
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie

WYSZUKIWARKA

Wielkanocne pisanki jak z bajki od Pani Jadwigi

Opublikowano 12.04.2019 r.
Kolorowe, w piękne i oryginalne wzory – jedyne w swoim rodzaju. Takie właśnie są pisanki ręcznie malowane przez Panią Jadwigę Politowską. Zobaczcie sami!

Pani Jadwiga Politowska mieszka w Rachcinie – niewielkiej wsi, położonej w powiecie lipnowskim. Kiedyś pracowała we Włocławskiej Fabryce Fajansu, gdzie ręcznie zdobiła fajansowe wyroby. 

We włocławskim fajansie pracowałam przez 14 lat, ten czas wspominam bardzo dobrze. To była praca, ale też przyjemność. – mówi Pani Jadwiga. Najpierw nauka w przyzakładowej szkole, później praca malarska. Malowałyśmy według wzorów, schematów, ale każda praca była trochę inna – każdy ma inną rękę do malowania, dlatego fajansowe produkty były tak niepowtarzalne. Każdy wrób był podpisany nazwiskiem autora i miał swój numer – jak coś poszło nie tak, wzór się nie zgadzał, to nawet można było mieć pieniądze potrącone z wypłaty – wspomina z uśmiechem Pani Jadwiga. 

                                  

Fajansowe wyroby - prace Pani Jadwigi 

 

 

Ja swoje prace poznam zawsze. Każda jest podpisana z tyłu i ma swój numer, ale wystarczy, że spojrzę na wzory i już wiem. Kiedyś w sanatorium, w restauracji, spojrzałam na fajanse i mówię, że na pewno ta praca jest moja. I tak, rzeczywiście sprawdziliśmy na odwrocie i było tam moje nazwisko, jeszcze rodowe. To jest niezwykłe. 

 

Inny przykład – na włocławskim pchlim targu znalazłam moździerz i też wiedziałam, że jest mój. Oczywiście go odkupiłam – wspomina Pani Jadwiga.

 

 Moździerz odnaleziony na pchlim targu

 

Pani Jadwiga po latach postanowiła powrócić na artystyczną drogę i wykorzystać swój talent. Dwa lata temu powstały pierwsze pisanki. Umiejętności manualne, jak sama mówi, odziedziczyła po mamie, która lubiła robić dekoracje z papieru.

Maluję na wydmuszkach jaj kurzych, kaczych, gęsich, a nawet strusich. Mam sporo zamówień – cieszę się, kiedy ludziom podobają się moje prace i wtedy mam motywację, żeby dalej tworzyć. 

Bohaterka naszego artykułu mówi, że ręczne malowanie pisanek jest dość czasochłonne. Jedno jajko maluje się przez około godzinę.

Jak widać, pomysłów na malowanie pisanek jest nieskończenie wiele.  

Na Boże Narodzenie zdobię też bombki, chcę nauczyć się jeszcze wykonywać papierowe dekoracje, palmy i malować na szkle – mówi Pani Jadwiga.

Malunki na wydmuszkach prezentują się przepięknie, zachwycają motywy folklorystyczne, zwierzęta, rośliny – są nawet pisanki w fajansowe wzory. Zobaczcie więcej w naszej galerii poniżej :-)

 

 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
 
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO