KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Województwo Podlaskie
Partner serwisu Anwil Grupa Orlen
Partner serwisu Polski Cukier
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
Krajowa Rada Izb Rolniczych
KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
2019-04-16

Sprawdźmy, czy przymrozki nie zaszkodziły oziminom

Tam gdzie temperatura przy gruncie sięgnęła -7 stopni lub więcej czyli w części Wielkopolski i Ziemi Lubuskiej może pojawić się potrzeba przesiania plantacji. Koniecznie trzeba zrobić lustrację pól.

O taką właśnie lustrację apeluje samorząd rolniczy z Wielkopolski.

Notowane w Wielkopolsce spadki temperatur, lokalnie nawet do -8 st. C przy gruncie, stanowiły poważne zagrożenie dla roślin uprawnych - informuje zarząd Wielkopolskiej Izby Rolniczej. - Panująca od połowy marca ciepła aura znacząco przyśpieszyła wegetację, co w połączeniu z troską o zachowanie wilgoci w glebie wpłynęło na podjęcie przez rolników decyzji o wcześniejszym siewie roślin jarych. Jednak wiele upraw nadal znajduje się w stadium wczesnego rozwoju o wysokiej podatności na szkody wywołane przymrozkami wiosennymi. 

Pilna lustracja jest o tyle ważna, że wiele zależeć może od podjęcia szybkiej decyzji. Dlatego zarząd Wielkopolskiej Izby Rolniczej apeluje do rolników o to, by sprawdzić, co dzieje się na polach i szybko podjąć trafną decyzję o pozostawieniu bądź przesianiu plantacji. Jest to szczególnie istotne na tych polach, na których zastosowano już ochronę herbicydową. W tych przypadkach dobór roślin następczych ograniczony jest fitotoksycznością zastosowanego preparatu.

 

 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
 
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
drukuj  
REKLAMA

Redakcja

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 

Tu nas znajdziesz

Napisz do nas


pozycje oznaczone * muszą być wypełnione