Zrób syrop z mniszka lekarskiego! To lek na wiele dolegliwości
Mniszek lekarski rośnie na łąkach i w ogrodach, często traktowany jest jako chwast. Warto jednak docenić właściwości tego niepozornego żółtego kwiatka, bo ma ich wiele. Posiada m.in. witaminy A, C, D, z grupy B, a także potas, magnez, krzem i żelazo. Poza tym jest źródłem flawonoidów, działających przeciwutleniająco, garbników o właściwościach bakteriobójczych oraz inuliny – prebiotyku, stymulującego rozwój prawidłowej flory bakteryjnej układu pokarmowego. Mniszka lekarskiego wykorzystuje się w leczeniu przeziębień, kaszlu, przy chorobach układu pokarmowego, a także w łagodzeniu dolegliwości reumatycznych. Bardzo wartościowy jest syrop z mniszka można przygotować w łatwy sposób – zobaczcie sami!
Do sporządzenia syropu potrzebujemy sporo kwiatków. Zbieramy je w pogodny dzień, przed południem, z miejsc czystych ekologicznie - oddalonych od dróg, sadów i pól chronionych chemicznymi środkami. Kwiaty najlepiej zbierać na przełomie kwietnia i maja, ponieważ wtedy są najbardziej dojrzałe.
Syrop z mniszka – przepis
Sposób I
Wyrwać żółte płatki z około 600-700 kwiatów mniszka lekarskiego. Kwiaty pozostawić rozłożone na białym papierze, na dwie, trzy godziny (wtedy wyjdą z nich czarne robaczki). Następnie zalewamy je 1-1,5 l wody i gotujemy przez około 1-2 godziny na małym ogniu pod przykryciem. Jeżeli syrop jest gęsty, czas gotowania można skrócić. Pod koniec gotowania dodajemy sok z 3-4 cytryn. Pozostawiamy syrop na dobę. Podgrzewamy do wrzenia i przelewamy do słoików. Pozostawiamy w suchym miejscu.
Sposób II
Należy przygotować 400-500 kwiatów mniszka, 4-5 cytryn i 2 kg cukru najlepiej nierafinowanego, brązowego. Płatki rozkładamy na białym papierze, aby wyszły z nich czarne robaczki. Później wkładamy do garnka, zalewamy wodą i gotujemy na małym ogniu pod przykryciem przez godzinę. Odstawiamy na kilka godzin. Następnie dokładnie odcedzamy. Do odcedzonego naparu dodajemy syrop przyrządzony z 1 litra wody i 2 kg brązowego cukru. Gotujemy na małym ogniu przez 2 godziny. Pod koniec gotowania wlewamy sok z cytryn. Odstawiamy do przestudzenia. Następnie znowu podgrzewamy do wrzenia, przelewamy do słoików i odstawiamy w ciemne i suche miejsce.
Syrop z mniszka ma działanie przeciwzapalne i przeciwwirusowe. Można stosować go w celu wzmocnienia odporności lub kiedy już dopadnie nas jakaś infekcja – ból gardła czy kaszel. Sprawdzi się również jako lek na dolegliwości żołądkowe. Zaleca się stosowanie 2-3 łyżeczek dziennie.
Przepisy na syrop z mniszka pochodzą z książki "Metoda na zdrowie. ABC kuracji naturalnych"
Zobacz więcej!
Maria Has
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|