KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
Partner serwisu Województwo Podlaskie
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
Krajowa Rada Izb Rolniczych
KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
2019-05-03

Pora na siew kukurydzy

W Polsce siew kukurydzy w optymalnym terminie przypada pomiędzy 20 kwietnia a 5 maja. Jednak, choć wszystkie uprawy są w tym roku wcześniejsze o 2-3 tygodnie od zwyczajowego kalendarza agrotechnicznego, z wysiewami kukurydzy niewielu rolników się spieszyło.

 

W Polsce siew kukurydzy w optymalnym terminie przypada pomiędzy 20 kwietnia a 5 maja. Jednak, choć wszystkie uprawy są w tym roku wcześniejsze o 2-3 tygodnie od zwyczajowego kalendarza agrotechnicznego, z wysiewami kukurydzy niewielu rolników się spieszyło.


Powodem była, oczywiście, susza.


Nie ma w tym roku problemu z temperaturą gleby -  zwyczajowo w okresie siewu powinna ona wynosić nie mniej niż 8°C, ale ze względu na kilka ciepłych tygodni wynosi ona nawet więcej. Problemem za to jest brak opadów prawie przez cały kwiecień - do ostatniego kwietniowego weekendu w wielu ,,zagłębiach'' kukurydzianych na przykład w Wielkopolsce, na Kujawach czy na Dolnym Śląsku opady nie przekroczyły 1 mm.


Dla wielu regionów optymalny termin siewu właśnie mija - fenologicznie, kukurydzę należy siać wtedy, gdy obserwujemy kwitnienie mniszka lekarskiego, wczesnych czereśni oraz porzeczki. Natomiast pamiętać trzeba, że późne siewy zawsze obniżają plony. Jednak kukurydza bez wilgoci nie wyrośnie, dlatego wielu rolników wstrzymywało się z siewem do choćby niewielkich opadów.


W Wielkopolsce najczęściej uprawia się kukurydzę o FAO do 300, w centrum kraju, na północnym Mazowszu i w północnej Wielkopolsce najczęściej wysiewana jest kukurydza o FAO od 230 do 260. W całym pasie północnej Polski najczęściej wysiewana kukurydza ma jeszcze niższe FAO: 210 na ziarno, 240 na kiszonkę, a na podgórzu udają się uprawy o FAO do 200.
Kukurydzę należy wysiewać na głębokość 3-4 cm na glebach ciężkich i 5-6 cm na glebach lekkich.

 

 

 

 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
 
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
drukuj  
REKLAMA
Redakcja

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 
Tu nas znajdziesz
Napisz do nas

pozycje oznaczone * muszą być wypełnione