KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
Partner serwisu Województwo Podlaskie
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
Krajowa Rada Izb Rolniczych
KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
4 maja 2019

Badminton na wiosenne popołudnie

Do profesjonalnej gry w badmintona potrzeba kortów i specjalistycznego sprzętu. Jeżeli jednak mamy ochotę trochę się odprężyć i poruszać to „podwórkowa” odmiana tej gry jest znakomitym rozwiązaniem.

Na amatorskie uprawianie badmintona pozwolić sobie może praktycznie każdy. Zakup najprostszych rakietek i lotek nie jest wielkim wydatkiem (całość można kupić już za 40-50 zł), nie potrzeba też wynajmować specjalnego placu gry. 

O ile w takiej wersji, badminton bliski jest rodzinnej zabawie, o tyle w wersji profesjonalnej jest to sport bardzo dynamiczny, wymagający dużej kondycji i energii. Profesjonalne boiska do gry w badmintona to niestety w Polsce ciągle rzadkość, choć sytuacja zdecydowanie zmienia się na lepsze. Najwięcej entuzjastów badminton ma w Azji. W Europie natomiast najczęściej grają Skandynawowie. 

Jak grać w badmintona? 

W wersji „podwórkowej” liczy się przede wszystkim porcja ruchu i dobra zabawa. Rzadko liczy się punkty.
Jeżeli chcemy zagrać bardziej profesjonalnie, można grać parami lub pojedynczo. Lotka odbijana jest raz przez jedną i raz przez drugą stronę (zawodnicy z jednego zespołu nie mogą  podawać do siebie). Jeżeli drużynie serwującej uda się doprowadzić do tego, że lotka spadnie na pole przeciwnika, zdobywa ona punkt. Zwycięzcą meczu zostaje zawodnik lub zespół, który wygrywa dwa sety. Każdy z setów gra się do 15 punktów (drużyny dwuosobowe, pojedyncze męskie i mieszane). Do 11 grają natomiast panie (w przypadku rozgrywki singlowej).

Jakie korzyści zdrowotne przynosi gra w badmintona? 

Oprócz dobrej zabawy, regularne uprawianie tej dyscypliny wpływa na rozwój niemal wszystkich partii mięśni, wzmacnia kondycję, refleks i dynamikę. Z pewnością pomoże też zrzucić zbędne kilogramy. 

Zagrożenie kontuzjami? 

Nie jest duże, ale profesjonalni zawodnicy zwracają uwagę, że najczęściej występują naciągnięcia mięśni, urazy ścięgien Achillesa oraz więzadeł krzyżowych.

Na koniec ciekawostka: Prędkość z jaką przemieszcza się lotka zagrana przez profesjonalnego gracza bliska jest prędkości, z jaką poruszają się bolidy Formuły 1. Rekordzistą w tym zakresie jest duński zawodnik, Jim Laugesen, który „rozpędził” lotkę do prędkości 364 km/h!

 

Zachęcamy do tego rodzaju aktywności - trochę ruchu i świetna zabawa gwarantowana!

 

 

kontakt1.jpg
Magdalena Przybylak-Zdanowicz

Magdalena Przybylak-Zdanowicz dziennikarka i współautorka poradników zielarskich, kosmetycznych (z serii "ABC Kosmetyki Naturalnej") i kulinarnych. Każdego roku opracowuje Ekologiczny Poradnik Księżycowy oraz współtworzy "Kalendarz Rolników". Współpracuje z czasopismem i portalem o produktach ekologicznych Biokurier.pl, oraz czasopismem dla rolników ekologicznych Eko Arka www.ekoarka.com.pl. Laureatka wyróżnienia w konkursie na najciekawszą publikację związaną z rolnictwem ekologicznym. Od kilku lat, wspólnie z mężem, prowadzi certyfikowane gospodarstwo ekologiczne Warmińska-Ekozagroda na Warmii specjalizujące się w uprawie zbóż i roślin wysokobiałkowych. Miłośniczka gotowania, kuchni francuskiej, kosmetyki naturalnej i powrotu do źródeł.

Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

 

drukuj  
REKLAMA
Redakcja

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 
Tu nas znajdziesz
Napisz do nas

pozycje oznaczone * muszą być wypełnione