KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
  • Narodowy Instytut Wolności
  • Partner serwisu Województwo Podlaskie
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych

WYSZUKIWARKA

Unijny rynek tuczników - KZP-PTCh o aktualnej sytuacji

Opublikowano 07.05.2019 r.
Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej informuje, że sytuacja na unijnym rynku tuczników jest stabilna. Są także dobre perspektywy na dalszy wzrost cen. Sprawdź szczegóły w naszym artykule.

Jak informuje KZP-PTCh, w Niemczech w ubiegłym tygodniu cena tuczników została utrzymana na poziomie 1,73 €/kg (wbc). Podaż żywca nie jest duża, ale zaspokaja potrzeby ubojni. Z kolei na rynku krajowym ze względu na okres świąteczny liczba ubijanych świń została ograniczona. Nie wpłynęło to jednak na ceny skupu uzyskiwane w zakładach mięsnych.

Dobre perspektywy na dalszy wzrost cen tuczników w UE należy wiązać z możliwym wzrostem unijnego eksportu do Azji, gdzie odczuwalny jest deficyt wieprzowiny, szczególnie w Chinach i Wietnamie z powodu rozprzestrzeniającego się wirusa ASF. Prognozy Rabobank zakładają, że produkcja wieprzowiny w Chinach w 2019 roku skurczy się o 25-30%, a w Wietnamie o 10% - informuje KZP-PTCh.

Ceny wieprzowiny na rynku chińskim w ostatnim okresie są stabilne i nie odzwierciedlają trudnej sytuacji wywołanej ASF. Jak zuważa Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej, powodem może być redukcja pogłowia świń i związana z nim duża podaż żywca na rynku, który jest kierowany do rzeźni. W ciągu zaledwie 9 miesięcy wirus ASF rozprzestrzenił się na cały kraj. Aby cena tuczników w Chinach wzrosła, podaż żywca na rynku musi zostać ograniczona. Prognozy zakładają, że ceny wieprzowiny na rynku chińskim wzrosną pod koniec 2019 roku, otwierając nowe możliwości eksportowe dla unijnych handlowców.

 

Źródło: KZP-PTCh

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
 
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO