KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Narodowy Instytut Wolności
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • ODR Bratoszewice

WYSZUKIWARKA

Łatwiej bydło wybić niż przebadać...

Opublikowano 09.05.2019 r.
350 tysięcy złotych ma kosztować wybicie wałęsającego się stada bydła w Deszcznie w województwie lubuskim. Okazuje się, że 170 zwierząt łatwiej wybić niż przebadać i oddać rolnikom.

O kontrowersyjnym zdarzeniu poinformował Głos Wielkopolski.

To sprawa, która ciągnęła się od wielu lat! W mediach czy w gabinecie wojewody wielokrotnie skarżyli się na nią mieszkańcy gminy Deszczno. Chodzi o stado bydła, które żyje na polach w okolicy Warty. Choć ma ono swojego właściciela, to ten – mający problemy zdrowotne - nad nim nie panuje, a bydło stwarza tylko problemy - informuje Głos Wielkopolski.

Łatwo więc zrozumieć, że zwierzęta stanowią problem nie tylko dla rolnika, który wskutek problemów ze zdrowiem nie jest w stanie zadbać o stado, ale także dla jego sąsiadów, którzy skarżą się na zniszczenia upraw rolnych i nieoczekiwane kolizje. Bydło bowiem chodzi samopas bez względu na porę roku.

Wojewoda Lubuski wystąpił do ministra rolnictwa o pieniądze na likwidację problemu. Jak informuje Lubuski Urząd Wojewódzki, pozyskano na ten cel 350 tysięcy złotych, ale okazuje się, że likwidacja problemu równa jest likwidacji zwierząt. Czy rzeczywiście nie można bydła przebadać i oddać rolnikom, którzy zajęliby się zwierzętami?

Okazuje się jednak, że nie jest to możliwe. Stado się rozmnażało w sposób niekontrolowany, więc nie ma możliwości prawnej, by zostało zarejestrowane i w ten sposób stało się stadem ,,legalnym'' - informuje Wojewódzki Inspektorat Weterynaryjny w Zielonej Górze. Weterynarze zwracają uwagę także na fakt, że stado nie było badane od kilkunastu lat i nie wiadomo, z jakimi zwierzętami miało kontakt. 

Stać nas na to, by z publicznych pieniędzy wydać 350 tysięcy złotych na wybicie zwierząt (około 2 tysiące złotych za sztukę!), zamiast zwierzęta przebadać i poszukać dla nich opiekuna. Jak widać, jesteśmy chyba bogatym krajem...

 

 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
 
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO