KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Narodowy Instytut Wolności
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • ODR Bratoszewice

WYSZUKIWARKA

Czy warto kupować części rolnicze online? Sprawdź!

Opublikowano 09.05.2019 r.
Każdy, kto pamięta gospodarstwa rolne sprzed min. 20 lat z pewnością przyzna, że obecnie wyglądają one zupełnie inaczej. Na przestrzeni tych lat przeszły ogromną przemianę, która jest skutkiem powszechnej digitalizacji wszelkich procesów produkcyjnych, w tym także rolniczych. Współczesny rolnik podąża z duchem czasu, chętnie sięga po różne nowinki technologiczne, które są w stanie usprawnić jego pracę, oszczędzić czas i przyczynić się do większych zysków całego gospodarstwa. Przemiana ta przejawia się także w nowym podejściu do kupowania maszyn oraz części rolniczych. I choć kiedyś wydawało się to nieprawdopodobne, teraz można tego z łatwością dokonać bez wychodzenia z domu!

Maszyna dla współczesnego rolnika

Postęp technologiczny w rolnictwie, oprócz sprawniejszej pracy, pociąga za sobą także pewne konsekwencje. Są to przede wszystkim wyższe wydatki związane z zakupem maszyn i części czy serwisowaniem sprzętu. Decydując się na zakup nowego urządzenia, wykorzystującego elektronikę i nowe technologie należy liczyć się z większymi kosztami nie tylko samego zakupu, ale również napraw. Stając przed wyborem odpowiedniej maszyny rolniczej warto zastanowić się do czego będzie wykorzystywana, na jakim rodzaju terenu oraz na jakim obszarze. Na rynku dostępne są maszyny rolnicze, które można idealnie dopasować do pracy zarówno w ogromnym, jak i mniejszym gospodarstwie. Warto rozważyć czy bardziej opłaci się zakup nowej maszyny, czy może wystarczający okaże się model używany. Z kupnem maszyny rolniczej „z drugiej ręki” jest podobnie, jak z kupnem używanego samochodu – cena jest atrakcyjniejsza, jednak trzeba liczyć się ze znaczącym poziomem wyeksploatowania maszyny oraz prawdopodobieństwem wcześniejszego wystąpienia usterek.
Dobrym rozwiązaniem dla rolników poszukujących dodatkowych środków finansowych może okazać się wykorzystanie różnego rodzaju dofinansowań na zakup sprzętu rolniczego. Nabywając nową maszynę rolniczą, należy mieć również na uwadze fakt, że dobry sprzęt to wydajniejsza praca, większe plony i wyższe zarobki. Patrząc z tej perspektywy, wizja ewentualnych napraw zaawansowanego sprzętu może nie wyglądać już aż tak zatrważająco.


Części oryginalne: nowe czy używane? A może zamienniki?

Jeśli usterka, która pojawi się podczas pracy maszyny rolniczej zalicza się do takich, z którymi można poradzić sobie samodzielnie, do uszczuplenia budżetu przyczyni się jedynie koszt zakupu niezbędnej części. Tutaj jednak też pojawia się pytanie – jaką część do ciągnika czy kombajnu wybrać, by okazało się to najkorzystniejszym rozwiązaniem? Ceny części do maszyn rolniczych dostępnych na rynku są mocno zróżnicowane i uzależnione przede wszystkim od miejsca dystrybucji i zakupu. Na cenę wpływ ma także rodzaj wybranej części, gdyż zdecydować się można na część oryginalną – nową lub używaną albo na jej zamiennik. Z dostępnością części rolnicy nie mają większych problemów, gdyż w każdej chwili mogą skorzystać z oferty zaufanego, internetowego sklepu rolniczego. Za jego pośrednictwem w krótkim czasie sprawdzą parametry produktu, cenę lub uzyskają poradę online od dedykowanego specjalisty. Jeśli posiadana maszyna rolnicza to nowoczesny i zaawansowany technologicznie model, zdecydowanie lepiej jest dokonać zakupu części nowej. Jednak nowa część wcale nie musi oznaczać dużego wydatku. Świetnie sprawdzają się dostępne na rynku, nowe zamienniki, które technicznie niemal nie różnią się od oryginału, a posiadają o wiele atrakcyjniejszą cenę. Używane części nie dają gwarancji bezproblemowego działania, nie warto więc ryzykować, gdy w grę wchodzi żywotność drogiej maszyny. Jeśli jednak zakup nowej i oryginalnej części jest poza zasięgiem kupującego, zamiast używanej części lepiej zdecydować się na nowy i tańszy zamiennik. Warto zatem wnikliwie zapoznać się z ofertą sklepów rolniczych, gdyż ich asortyment może zawierać wiele godnych uwagi zamienników dla popularnych części rolniczych.


Wygodny zakup części rolniczych online

Nowoczesne sklepy internetowe oferujące części rolnicze (ZENOX.pl) wychodzą naprzeciw oczekiwaniom współczesnych rolników zapewniając szeroki wybór: podzespołów, akcesoriów, części oryginalnych, zamienników. Klienci coraz chętniej korzystają z możliwości zakupów online, przede wszystkim ze względu na szybki czas realizacji zamówienia. Strefa online ułatwia też pozyskanie części nietypowych i trudniej dostępnych. W kwestii uzyskania fachowej porady internet także nie stanowi żadnej bariery. Wręcz przeciwnie – rolnicze sklepy internetowe dbają o możliwość kontaktu z wykwalifikowanym konsultantem przez telefon lub za pomocą czatu na stronie. Zatem bez wychodzenia z domu można nie tylko szybko i tanio kupić niezbędny sprzęt, ale także uzyskać wsparcie eksperta. Osoby, które nie są pewne, jaki produkt wybrać lub nie trafiły do tej pory na godny uwagi i zaufania rolniczy sklep internetowy, mogą zasięgnąć opinii innych rolników na internetowych forach lub w tematycznych grupach w mediach społecznościowych. Pozytywna ocena realnych użytkowników może okazać się niezwykle pomocna podczas poszukiwań pewnych i sprawdzonych dystrybutorów części rolniczych online.

 

artykuł partnera 

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO