Pełnowartościowe posiłki – szybko, łatwo, pysznie, zdrowo
Opublikowano 27.06.2020 r.
Jak szybko i łatwo przygotować pełnowartościowy posiłek? Poniżej przepisy na zdrowe jedzenie, które przyrządzisz z zaledwie kilku składników, w maksymalnie 15 minut.
Własnoręcznie przygotowane posiłki mają taką przewagę na kupnymi, że wiemy co jemy, nie marnujemy żywności, ponieważ zużywamy na bieżąco to, co mamy w domu, jemy tak jak chcemy – do posiłku dodajemy nasze ulubione składniki i rzeczy, które lubimy. Przygotowanie takich posiłków jest bardzo proste i gwarantuję Wam, że zajmuje nie więcej niż 15 minut.
Sałatka makaronowa ze szpinakiem, pomidorkami i parmezanem
Składniki:
- garść makaronu (najlepiej pełnoziarnistego, z pszenicy durum lub brązowego – żytniego, gryczanego, orkiszowego)
- garść młodych listków szpinaku
- kilka pomidorków koktajlowych lub pomidor pokrojony na kawałki
- kilka plastrów startego parmezanu
- oliwa z oliwek
- świeżomielony czarny pieprz
|
Sposób przygotowania:
Makaron gotujemy w osolonym wrzątku zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Ważne, by był al dente. Odcedzamy i przelewamy zimną wodą. Pomidorki kroimy na połówki. Makaron mieszamy z pomidorami, szpinakiem i 1 łyżką oliwy, doprawiamy świeżozmielonym czarnym pieprzem. Na koniec posypujemy wiórkami parmezanu. I gotowe!
Danie można jeść zarówno na zimno, jak i na ciepło
|
Zupa krem z zielonego groszku z kozim serem i grzanką
Składniki:
- zielony groszek
- cebula
- oliwa z oliwek bądź masło klarowane
- kawałek koziego sera bądź twarożku
- pieprz, sól
- 2 kromki chleba lub bułki
|
Sposób przygotowania:
Na rozgrzanym tłuszczu podsmażamy cebulę pokrojoną w piórka. Dodajemy zielony groszek, mieszamy, zalewamy wodą, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy do miękkości groszku (jak groszek jest młody wystarczy 10 minut, starszy groszek 20 minut). Miksujemy zupę na krem dodając kozi serek. Doprawiamy pieprzem i solą do smaku (z solą uważajmy, bo kozi ser jest już słony). Robimy grzanki – na patelni rozgrzewamy odrobinę oliwy i podsmażamy pieczywo (chleb lub bułkę dobrej jakości) na chrupko. Zupę przelewamy do pojemnika, grzanki pakujemy oddzielnie. Jeśli mamy zioła – możemy dodatkowo doprawić nimi zupę (np. tymianek, bazylia, mięta, natka – zarówno świeże jak i suszone).
Zupę możemy jeść na ciepło, ale w gorące dni sprawdzi się też jako chłodnik. Przed podaniem kruszymy grzanki na zupę.
|
Azjatycki ryż z jajkiem, marchewką i ulubioną zieleniną
Składniki:
- ryż basmati, jaśminowy lub pełnoziarnisty (może być brązowy, czarny, a nawet czerwony)
- 1 jajko
- marchewka
- garść ulubionej zieleniny, którą mamy (sałata, rukola, roszponka, młody szpinak)
- 1 łyżka nasion sezamu (czarnego lub białego)
Składniki na sos:
- 2 łyżki oleju sezamowego lub innego oleju bądź oliwy z oliwek
- 1 łyżka octu ryżowego
- 1 łyżka sosu sojowego
- 1 łyżeczka musztardy
- pół łyżeczki imbiru startego na tarce lub drobniutko posiekanego
|
Sposób przygotowania:
Ryż gotujemy zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Jajko gotujemy na półtwardo. Marchewkę kroimy w cienkie plasterki. Mieszamy ryż z marchewką i zieleniną. Posypujemy sezamem i mieszamy. Na wierzchu układamy jajko (nie przekrajamy, zrobimy to dopiero przed jedzeniem). Przygotowujemy sos: wszystkie składniki mieszamy ze sobą. Pakujemy do małego pojemniczka. Przed podaniem mieszamy ryż z sosem, na koniec przekrajamy jajko.
|
Jogurt z nasionami i konfiturą porzeczkową
Składniki:
- 1 kubeczek jogurtu naturalnego
- 1 czubata łyżeczka dobrych konfitur z porzeczki (bardzo dobrze się sprawdzi, bo ma kwaskowaty smak, ale może być też inna konfitura, którą mamy w domu)
- 1-2 łyżki mieszanki ziaren, pestek, nasion i orzechów
|
Sposób przygotowania:
Na patelni prażymy nasiona. Mają się lekko zezłocić i nabrać aromatu – jak zaczną lekko skwierczeć i ładnie pachnąć to oznaka, że są już gotowe. Jogurt naturalny mieszamy z konfiturą. Deser posypujemy prażonymi ziarenkami i orzechami. Możemy dodatkowo dodać jeśli mamy kilka suszonych owoców (np. śliwek, moreli, daktyli) lub kilka świeżych (np. w sezonie niedługo będą dostępne truskawki, maliny, czereśnie). Wspaniały, prosty, szybki i zdrowy posiłek!
|
Pita z hummusem i warzywami
Składniki:
- 1 pita
- kilka łyżek hummusu (przepis podstawowy: 1 szklankę ciecierzycy miksujemy z 1-2 łyżkami oliwy, czosnkiem, 1 łyżką pasty sezamowej, kilkoma kroplami soku z cytryny, doprawiamy solą)
- warzywa, które mamy pod ręką (np. ogorek, marchewka, rzodkiewki, pomidory, upieczone plastry bakłażana, cukinii czy dyni)
- garść świeżych zioł np. koperek, natka, bazylia, mięta
|
Sposób przygotowania:
Pitę podgrzewamy na suchej patelni. Oddzielnie pakujemy warzywa oraz hummus (przepis na wersję podstawową możemy dowolnie modyfikować – możemy dodawać różnych przypraw np. kuminu, suszonej papryki, cynamonu, kminku, kurkumy; możemy dodać upieczonego buraka i zmiksować (hummus różowy z buraczkiem) lub upieczoną dynię czy garść zieleniny (hummus zielony). Możemy dodać inny tłuszcz np. olej lniany, rzepakowy, z czarnuszki. Możemy nie dodawać czosnku i pasty sezamowej tahini. Przed jedzeniem smarujemy pitę hummusem i zjadamy z warzywami i zieleniną.
|
Ale smakołyki! Wypróbujcie koniecznie :-)
|
Katarzyna Molak
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|
Tematy pokrewne: | Talerz zdrowia - czyli przepisy na pełnowartościowe posiłki |
| Szybkie i proste sosy do sałat |
| Zielony maj na talerzu - przepisy na sezonowe smakołyki |
| Botwina - królowa wiosny w pysznych daniach |
| Zupy - ważny element zdrowej diety |