KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Anwil Grupa Orlen
Partner serwisu Polski Cukier
2019-05-16

Jakie będą zbiory i ceny truskawek?

W drugiej połowie kwietnia w wielu regionach Polski zakwitły truskawki. W pierwszych dniach maja, podczas nocnych przymrozków, wiele owoców i kwiatów zostało uszkodzonych. 

- W pierwszych dniach maja nocne przymrozki uszkodziły kwiaty i zawiązujące się owoce - powiedział nam Andrzej Marczak, rolnik z powiatu łowickiego. - Dobrej jakości truskawek najprawdopodobniej będzie niewiele i będą bardzo drogie.


Podczas gdy miesiąc temu plantatorzy obawiali się suszy, teraz problemem staje się chłód i nadmierna wilgoć. To idealne warunki do rozwoju szarej pleśni.

I choć są dostępne zabiegi chemiczne zwalczające szarą pleśń, to nie ma takiego preparatu, który miałby okres karencji krótszy niż 3-4 dni, co oznacza, że w sezonie zbiorów owoców plantacji pryskać nie wolno. Uczciwość plantatorów nakazuje, aby truskawek owocujących nie pryskać. Trzeba usuwać porażone owoce i wygrabiać porażone liście, ale nie stosować zabiegów chemicznych. 


Jak podkreślają eksperci, oszukiwać nie warto. Po pierwsze zdrowie kupujących powinno być najważniejsze, a po drugie to się zwyczajnie nie opłaca... Preparat do oprysków jest drogi, więc zdaniem wielu ekspertów pieniądze wydane na zabieg zrównają się z kosztem uszkodzonych owoców. Natomiast warto pamiętać o tym, żeby zabezpieczyć się przed szarą pleśnią na przyszłość: ściółkujmy plantacje, zakładajmy je na agrotkaninie - wtedy są mniej wilgotne i jest większy dostęp powietrza, a co za tym idzie szara pleśń ma utrudniony rozwój.


Właściciele plantacji jednak obawiają się, że w skupie znów ceny będą niskie, a firmy przetwórcze, tradycyjnie już, będą zaniżać cenę mówiąc o zapasach owoców z lat poprzednich – jak to się dzieje od kilku sezonów.

 

 

 

 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
 
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
REKLAMA

Redakcja

tel: 54 235 52 61

kontakt@kalendarzrolnikow.pl

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 

Tu nas znajdziesz

Napisz do nas


pozycje oznaczone * muszą być wypełnione