KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
 • ODR Bratoszewice
 • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
 • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

WYSZUKIWARKA

Zbiorniki na olej napędowy. Czemu warto? O czym pamiętać?

Opublikowano 16.05.2019 r.
Zbiorniki na olej napędowy wpisały się w krajobraz polskiej wsi. Można je zauważyć właściwie w każdym większym gospodarstwie, choć ich zastosowanie nie ogranicza się tylko do rolnictwa i obszarów wiejskich. 

Na ich zakup decydują się także przedsiębiorstwa transportowe i inne dysponujące własną flotą samochodów, a także firmy korzystające z wózków widłowych z silnikiem diesla. Oczywiście nie dzieje się tak bez powodu. Lista zalet tego rozwiązania jest naprawdę długa i nie kończy się tylko na wygodzie. Warto jednak pamiętać, że kupno zbiornika, zamiast ułatwień, może przynieść spore trudności. Wyjaśniamy, dlaczego warto zdecydować się na ten krok i jak uniknąć ewentualnych problemów.

Zbiorniki na olej napędowy – czemu warto?


Zacznijmy od argumentów przemawiających za kupnem zbiornika. Najważniejszy z nich to z całą pewnością wygoda i oszczędność czasu. By zatankować bak pojazdu, nie trzeba odwiedzać stacji, co w przypadku firm położonych w znacznej odległości od niej ma ogromne znaczenie. Nie wspominając już o pojazdach takich jak kombajny czy wózki widłowe, których poruszanie się po drogach publicznych jest utrudnione lub nawet niemożliwe.

Zalety własnego zbiornika na olej napędowy nie ograniczają się oczywiście do wygody. Na jego zakup warto zdecydować się także na redukcję kosztów, która jest możliwa dzięki hurtowemu zakupowi paliwa. Maksymalna ilość oleju, którą właściciel zbiornika może nabyć za jednym razem jest uzależniona od jego pojemności i wynosi od 500 do 15 000 litrów, tego typu zbiorniki na olej napędowy można obejrzeć na https://www.eco-market.pl/zbiorniki-na-olej-napedowy

 

 

Zbiorniki na olej napędowy – przepisy


By użytkowanie zbiornika na olej napędowy nie okazało się źródłem problemów, jeszcze przed jego zakupem warto zapoznać się z przepisami na temat eksploatacji takich urządzeń. Największe obostrzenia dotyczą lokalizacji zbiornika. Ten powinien być oddalony co najmniej 10 metrów od najbliższych budynków mieszkalnych, użyteczności publicznej i komercyjnych oraz 5 metrów od pozostałych zabudowań i granicy działki. Znaczenie ma też odległość od linii energetycznej, która powinna wynosić:

 • 3m od linii o napięciu znamionowym do 1kV;
 • 5m od linii od 1kV do 15kV;
 • 10m od linii od 15 kV do 30kV;
 • 15m od linii od 30 kV do 110 kV

 

Przepisy regulują też warunki posadowienia zbiornika. Powierzchnia powinna być płaska, odpowiednio wypoziomowana i wykonana z niepalnego materiału. Jej minimalna grubość to 5 centymetrów, zaś wymiary powinny być o 30 centymetrów większe od wielkości urządzenia. Zbiornik podlega też rejestracji we właściwej jednostce Urzędu Dozoru Technicznego. To właśnie w tej instytucji znajdziemy też informacje dotyczące pozostałych wymagań, niezbędnych dokumentów oraz kosztów całej procedury.

 


Zbiorniki na olej napędowy – jak wybrać?


Problemy mogą wiązać się nie tylko z nieprzestrzeganiem przepisów, ale też wyborem niedopasowanego do specyfiki działalności urządzenia. By ich uniknąć, przy wyborze zbiornika należy wziąć pod uwagę jego następujące cechy:

 • materiał: na rynku dostępne są zbiorniki metalowe oraz z tworzyw sztucznych. Najlepszym rozwiązaniem będą te wykonane z polietylenu, który jest obojętny chemicznie oraz odporny na ekstremalne temperatury i promieniowanie UV;
 • pojemność: powinna być dopasowana do potrzeb użytkownika;
 • możliwość przenoszenia: najlepszym wyborem będą tak zwane paletozbiorniki, które można transportować za pomocą wózka widłowego;
 • wyposażenie: jego najważniejsze elementy to wydajna pompa oraz filtr

 

 

POWIĄZANE TEMATY:zbiornik na paliwo rolnicze
Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO