KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Anwil Grupa Orlen
Partner serwisu Polski Cukier
2019-05-24

Eurorzepak 2019 w Minikowie i temat stosowania neonikotynoidów

Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie zorganizował 23 maja Międzynarodowy Dzień Rzepaku Eurorzepak 2019. To międzynarodowa debata przedstawicieli Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Roślin Oleistych, krajowych i europejskich związków branżowych przy udziale rolników i ekspertów w uprawie rzepaku. Gościem wydarzenia był minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, który odniósł się m.in. do tematu czasowego zezwolenia na stosowanie neonikotynoidów w rzepaku. 

Podstawą produkcji rolnej jest zdrowa, żyzna, bogata w materię organiczną gleba. Musimy dbać o jakość gleby, by mieć co przekazać następnym pokoleniom rolników. rzepak, to nasze czarne złoto, jest bardzo ważną rośliną w zmianowaniu, przerywającą wadliwe monokultury zbożowe – podkreślił minister Jan Krzysztof Ardanowski podczas Międzynarodowych Dni Rzepaku w Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Minikowie.

Minister zwrócił uwagę także  na szerokie zastosowanie nasion rzepaku. Wytważany olej jest znakomitym produktem spożywczym, ale także ważnym surowcem do  produkcji biopaliw. Jest ponadto źródłem białka paszowego. W tym ostatnim kontekście szef resortu rolnictwa przypomniał, że na importowaną soję GMO wydajemy corocznie około 4-4,5 mld złotych, a to, z perspektywy naszego rolnictwa jest błędem i nie ma żadnego uzasadnienia gospodarczego, gdyż mamy w kraju źródła białka paszowego. Według ministra Ardanowskiego w najbliższym czasie, obok nasion roślin bobowatych, podstawowym źródłem będzie śruta rzepakowa.

Warto inwestować w stabilną produkcję źródeł krajowego białka paszowego – apelował minister dodając, że najważniejszym warunkiem powodzenia polskiego rolnictwa jest wzajemne zrozumienie się rolników – tych zajmujących się uprawą roślin i tych, którzy skupili się na produkcji zwierzęcej.

Jednocześnie szef resortu zwrócił uwagę, że zmienia się otoczenie rynkowe i należy mieć na uwadze, jak bardzo ważne jest produkowanie tego, co jest możliwe do sprzedania na rynku, a rzepak ma ogromną szansę rozwoju.

Podczas spotkania z producentami rzepaku minister Jan Krzysztof Ardanowski poinformował, że na wniosek Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych zezwolił na wprowadzanie do obrotu w ograniczonej ilości, na okres do 120 dni zapraw neonikotynoidowych.

 Zdaję sobie sprawę, że są środowiska, które są temu przeciwne, ale nie zgadzam się z twierdzeniem, że uprawiający rzepak chcą zniszczyć pszczoły – powiedział szef resortu rolnictwa. Jeszcze przed żniwami powstanie nowy fundusz promocji – promocji rzepaku i roślin białkowych – poinformował minister.

Zwrócił przy tym uwagę, że ten fundusz i zgoda środowiska plantatorów rzepaku, od których będą pochodzić środki, jest ewenementem w branży rolnej, gdyż część zgromadzonych środków będzie przeznaczonych na wsparcie pszczelarstwa.

To historyczny moment kiedy jedna grupa rolników rozumie potrzeby drugiej grupy i chce ją wspierać. To bardzo optymistyczna informacja na przyszłość, gdyż oznacza początek innego podejścia do rolnictwa, podejścia szerszego, całościowego – podkreślił minister.

Szef resortu zwrócił uwagę, że dzięki m.in. pszczołom plantatorzy osiągają wyższe  zyski i bardzo dobrze się stało, że chcą się częścią z nich podzielić z tymi, którzy dbają o pszczoły.​

 

Źródło: MRiRW

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
 
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
REKLAMA

Redakcja

tel: 54 235 52 61

kontakt@kalendarzrolnikow.pl

Marketing

tel. 606 948 444

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 

Tu nas znajdziesz

Napisz do nas


pozycje oznaczone * muszą być wypełnione