KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • ODR Bratoszewice
  • Narodowy Instytut Wolności

WYSZUKIWARKA

Uważajmy na mszyce w zbożach

Opublikowano 28.05.2019 r.
Wilgotna pogoda spowodowała, że licznie pojawiają się szkodniki lubiące ciepło i wilgoć. W taką pogodę pamiętajmy - warto monitorować mszyce w zbożach!

Pogoda sprzyja mszycom - Józef Węgrzyn, inżynier rolnik z Wielkopolski. – Na wielu polach polach zaobserwowałem, że mszyc zbożowych jest bardzo wiele. W minionym tygodniu byłem też na polach w woj. łódzkim, gdzie mszyc jest jeszcze więcej. Nie wszędzie progi ekonomicznej szkodliwości są przekroczone, ale trzeba to monitorować.


Mszyca zbożowa to gatunek żyjący na różnych gatunkach traw i zbóż. Owady dorosłe mają 2-3mm długości i zmienne zabarwienie, najczęściej żółto-zielone.


Jak informuje Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut badawczy, mszyca zbożowa żeruje głównie na kłosach. Wysysając soki, powoduje zmniejszenie plonu ziarna, a ponadto wydziela spadź, na której rozwijają się grzyby chorobotwórcze, co obniża jakość ziarna.


Szkodliwe są zarówno larwy, jak i postaci dorosłe. Ich żerowanie może doprowadzić do ubytku plonu o ok. 10 dt/ha. Spada też wyraźnie masa tysiąca nasion. Gatunek ten zdolny jest także do przenoszenia łagodnych szczepów wirusa żółtej karłowatości jęczmienia. 

Uprawy bardzo często wyglądają ładnie, ale trzeba bardzo uważnie sprawdzać, bo mszyce często są bardzo głęboko schowane - dodaje inżynier Węgrzyn. - Dlatego nie bójmy się poskrobać palcem czy nawet paznokciem, żeby się upewnić, że szkodników na pewno nie ma.


W okresie od fazy pełni kłoszenia (skala BBCH 5/55) należy analizować kłosy. W tym celu, w zależności od wielkości pola, analizować od 100 do 150 kłosów w różnych punktach pola po 10 wybranych losowo kłosów. 


Zabiegi zwalczania wykonywać po stwierdzeniu obecności mszyc na źdźbłach w okresie od fazy pełni kłoszenia (skala BBCH 5/55) do początku fazy dojrzałości mlecznej wszystkich gatunków zbóż (skala BBCH 7/73). Próg szkodliwości wg zaleceń IOR: na 100 losowo wybranych źdźbłach - 5 mszyc średnio na 1 kłos.

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
 
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

POWIĄZANE TEMATY:mszyce w zbożach
Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO