Segregacja odpadów

Obecnie w Polsce poziom recyklingu czterech podstawowych frakcji odpadów komunalnych (papier, metal, tworzywo sztuczne i szkło), czyli głównie tych pochodzących z naszych gospodarstw domowych, znacznie odbiega od średniej europejskiej. Dlatego od lipca br. obowiązują nowe jednolite dla kraju zasady selektywnego zbierania odpadów.
Nowe zasady przedstawione w rozporządzeniu Ministra Środowiska dotyczą selektywnego zbierania „u źródła”, czyli bezpośrednio w miejscach, gdzie powstają odpady. Do czterech kolorowych pojemników trafiać będą: szkło (zielony), papier – w tym tektura: (niebieski), łącznie metale i tworzywa sztuczne (żółty) oraz odpady ulegające biodegradacji ze szczególnym uwzględnieniem bioodpadów (brązowy). Samorządy będą miały pięć lat na dostosowanie kolorystyki pojemników, a stare reguły będą obowiązywały do czasu wygaśnięcia przetargów na odbiór odpadów.
To właśnie segregacja odpadów „u źródła” była jednym z zagadnień realizowanych przez nasz Ośrodek w ramach programu edukacyjnego „Ekologizacja wsi województwa kujawsko-pomorskiego, kształtowanie postaw i zachowań społeczeństwa wiejskiego, poprzez wdrażanie w życie tzw. Dobrej Kultury Rolnej”. Program współfinansowany jest przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Toruniu, a zlokalizowany w bieżącym roku na terenie 120 gospodarstw rolnych z powiatów: brodnickiego, bydgoskiego, nakielskiego, radziejowskiego, rypińskiego, toruńskiego, tucholskiego i włocławskiego. Do pozostałych tematów edukacyjnych w ramach programu zaliczyliśmy: prawidłową gospodarkę wodno-ściekową, właściwe zagospodarowanie nawozów organicznych i mineralnych, poprawę estetyki zagrody wiejskiej, profilaktykę zdrowia i ochrony krajobrazu przyrodniczego. Wymieniona problematyka ujęta była w ramy konkursów: gminnego i wojewódzkiego.
Głównym celem programu była edukacja ekologiczna mieszkańców obszarów wiejskich, bowiem oni są odpowiedzialni za zanieczyszczenia pochodzenia rolniczego, które trafiają do środowiska w wyniku niewłaściwych zachowań i braku wiedzy z tego zakresu. Oddziaływanie na świadomość ekologiczną zgodnie z przepisami prawa polskiego oraz dyrektyw UE w zagadnieniach dotyczących ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju pozwoli poziom tej wiedzy podnieść.
Efektem ekologicznym po wprowadzeniu programu do gospodarstw na terenie wybranej gminy jest zahamowanie procesu degradacji środowiska poprzez ograniczenie wypływu zanieczyszczeń pochodzących z gospodarstwa rolnego do środowiska naturalnego.
Tegoroczne podsumowanie konkursu wojewódzkiego odbędzie się podczas spotkania w Ośrodku w Minikowie 7 listopada, podczas którego laureaci otrzymają dyplomy i nagrody ufundowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.
![]() |
Maria Grabczyńska
Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie
Jeden z 16 Ośrodków Doradztwa Rolniczego w kraju. Podstawowym zadaniem KPODR jest udzielanie wszechstronnej pomocy rolnikom, mieszkańcom obszarów wiejskich oraz przedsiębiorcom związanym z przetwórstwem rolno-spożywczym w celu zwiększania dochodów gospodarstw rolnych oraz poprawy warunków życia na wsi.Główna siedziba znajduje się w Minikowie (pow. Nakielski). Ośrodek posiada oddziały w Zarzeczewie (pow. Włocławski) oraz w Przysieku (pow. Toruński). Posiada własne wydawnictwo,które jest wydawcą miesięcznika Wieś Kujawsko-Pomorska oraz wielu poradników. Organizuje liczne wystawy i targi -m.in Międzynarodowe Targi Rolno-Spożywcze "Agrotech" w Minikowie, które na obszarze 12ha odwiedza corocznie ok. 350 wystawców i około 35 tys. zwiedzających. Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|