KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • ODR Bratoszewice
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Narodowy Instytut Wolności
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie

WYSZUKIWARKA

Zgnilec amerykański atakuje pszczoły

Opublikowano 31.05.2019 r.
17 obszarów zapowietrzonych w Małopolsce, w tym dwa w Krakowie. Zgnilec amerykański atakuje pszczoły. Oznacza to, że trzeba zniszczyć całe ule, w których występuje choroba. Pszczelarze już liczą starty, bo z powodu zimnej i mokrej wiosny w wielu pasiekach nie udało się jeszcze zabrać miodu. 

Choroba jest bardzo zaraźliwa, owady mogą przenieść ją do innych uli, a nawet pasiek, dlatego na obszarze zapowietrzonym specjalne obostrzenia obowiązują innych pszczelarzy, również tych, którzy zgnilca w swoich ulach nie stwierdzili. 

Spalenie uli to niestety najbardziej skuteczna metoda na pozbycie się amerykańskiego zgnilca pszczół. Kiedy tylko pszczelarz zauważy niepokojące objawy, musi jak najszybciej wezwać weterynarza. W promieniu 6 km od ogniska choroby służby weterynaryjne wyznaczają strefę zapowietrzoną, w której nie tylko pszczelarze muszą zachować szczególną ostrożność. 

Tam, gdzie zgnilca stwierdzono i trzeba było ule zniszczyć, pszczelarze dostaną odszkodowania, ale na obszarze zapowietrzonym już nie. Tymczasem dopóki wszystkich gospodarstw nie skontrolują inspektorzy weterynaryjni, właściciele pasiek nie mogą pszczołami handlować ani wywozić ich na pożytki. 

 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO