KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
Partner serwisu Województwo Podlaskie
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
Krajowa Rada Izb Rolniczych
KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
2019-05-31

Zgnilec amerykański atakuje pszczoły

17 obszarów zapowietrzonych w Małopolsce, w tym dwa w Krakowie. Zgnilec amerykański atakuje pszczoły. Oznacza to, że trzeba zniszczyć całe ule, w których występuje choroba. Pszczelarze już liczą starty, bo z powodu zimnej i mokrej wiosny w wielu pasiekach nie udało się jeszcze zabrać miodu. 

Choroba jest bardzo zaraźliwa, owady mogą przenieść ją do innych uli, a nawet pasiek, dlatego na obszarze zapowietrzonym specjalne obostrzenia obowiązują innych pszczelarzy, również tych, którzy zgnilca w swoich ulach nie stwierdzili. 

Spalenie uli to niestety najbardziej skuteczna metoda na pozbycie się amerykańskiego zgnilca pszczół. Kiedy tylko pszczelarz zauważy niepokojące objawy, musi jak najszybciej wezwać weterynarza. W promieniu 6 km od ogniska choroby służby weterynaryjne wyznaczają strefę zapowietrzoną, w której nie tylko pszczelarze muszą zachować szczególną ostrożność. 

Tam, gdzie zgnilca stwierdzono i trzeba było ule zniszczyć, pszczelarze dostaną odszkodowania, ale na obszarze zapowietrzonym już nie. Tymczasem dopóki wszystkich gospodarstw nie skontrolują inspektorzy weterynaryjni, właściciele pasiek nie mogą pszczołami handlować ani wywozić ich na pożytki. 

 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
drukuj  
REKLAMA
Redakcja

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 
Tu nas znajdziesz
Napisz do nas

pozycje oznaczone * muszą być wypełnione