KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • województwo łódzkie
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • Partner serwisu Województwo Podlaskie
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Partner serwisu KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
  • Narodowy Instytut Wolności

WYSZUKIWARKA

Ploniarka zbożówka w natarciu na kukurydzę

Opublikowano 01.06.2019 r.
Nie ma szczęścia kukurydza w tym roku. Deszczowy, ale chłodny maj spowodował, ze uprawy w wielu regionach są opóźnione w stosunku do średniej wieloletniej. Na dodatek pogoda zaczęła sprzyjać ploniarce zbożówce, która rozpoczęła żerowanie na kukurydzy.

Jeśli obserwujemy przejaśnienia na blaszkach liści kukurydzy, to znak, że mamy w uprawie do czynienia z ploniarką zbożówką - mówi Józef Węgrzyn, inżynier rolnik z Wielkopolski. - Idealny moment na zabieg przeciwko ploniarce to chwila, gdy kukurydza ma 3 liście. Tam, gdzie kukurydza jest większa, widać już wyraźne uszkodzenie roślin przez ploniarki.

Szkodnik ten daje 3 pokolenia w roku, z czego najbardziej szkodliwe dla kukurydzy jest I pokolenie. Zimują larwy w roślinach zbóż ozimych, samosiewów i traw. Muchówki wylatują w kwietniu i w maju. Jaja składają na siewkach roślin kukurydzy - w fazie od pierwszego do drugiego liścia. Najczęściej znaleźć je można na koleoptylach oraz na zawiązkach łodyg, tuż nad glebą. Po 7-14 dniach, w okresie rozwijania się 3 –liścia, wylęgają się larwy, które wgryzają się do roślin kukurydzy. Rozwojowi ploniarki zbożówki sprzyjają chłodne wiosny - takie jak w tym roku.

Stwierdzenie 5 lub więcej jaj na 10 roślinach kukurydzy jest sygnałem do wykonania zbiegu zwalczającego - informuje Państwowy Instytut Ochrony Roślin i Nasiennictwa. - Termin zabiegu przypada na ogół w okresie rozwijania przez rośliny trzeciego liścia (najpóźniej, gdy długość blaszki trzeciego liścia będzie równa długości drugiego liścia). W rejonach corocznego silnego występowania ploniarki zbożówki zabiegi przy użyciu środków ochrony roślin wykonuje się w powyższym terminie bez prowadzenia analiz na obecność jaj.

 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO