KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
Partner serwisu Województwo Podlaskie
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
Krajowa Rada Izb Rolniczych
KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
2019-06-01

Ploniarka zbożówka w natarciu na kukurydzę

Nie ma szczęścia kukurydza w tym roku. Deszczowy, ale chłodny maj spowodował, ze uprawy w wielu regionach są opóźnione w stosunku do średniej wieloletniej. Na dodatek pogoda zaczęła sprzyjać ploniarce zbożówce, która rozpoczęła żerowanie na kukurydzy.

Jeśli obserwujemy przejaśnienia na blaszkach liści kukurydzy, to znak, że mamy w uprawie do czynienia z ploniarką zbożówką - mówi Józef Węgrzyn, inżynier rolnik z Wielkopolski. - Idealny moment na zabieg przeciwko ploniarce to chwila, gdy kukurydza ma 3 liście. Tam, gdzie kukurydza jest większa, widać już wyraźne uszkodzenie roślin przez ploniarki.

Szkodnik ten daje 3 pokolenia w roku, z czego najbardziej szkodliwe dla kukurydzy jest I pokolenie. Zimują larwy w roślinach zbóż ozimych, samosiewów i traw. Muchówki wylatują w kwietniu i w maju. Jaja składają na siewkach roślin kukurydzy - w fazie od pierwszego do drugiego liścia. Najczęściej znaleźć je można na koleoptylach oraz na zawiązkach łodyg, tuż nad glebą. Po 7-14 dniach, w okresie rozwijania się 3 –liścia, wylęgają się larwy, które wgryzają się do roślin kukurydzy. Rozwojowi ploniarki zbożówki sprzyjają chłodne wiosny - takie jak w tym roku.

Stwierdzenie 5 lub więcej jaj na 10 roślinach kukurydzy jest sygnałem do wykonania zbiegu zwalczającego - informuje Państwowy Instytut Ochrony Roślin i Nasiennictwa. - Termin zabiegu przypada na ogół w okresie rozwijania przez rośliny trzeciego liścia (najpóźniej, gdy długość blaszki trzeciego liścia będzie równa długości drugiego liścia). W rejonach corocznego silnego występowania ploniarki zbożówki zabiegi przy użyciu środków ochrony roślin wykonuje się w powyższym terminie bez prowadzenia analiz na obecność jaj.

 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
drukuj  
REKLAMA
Redakcja

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 
Tu nas znajdziesz
Napisz do nas

pozycje oznaczone * muszą być wypełnione