Głóg - doceń jego właściwości!
Głóg zakwita najczęściej w maju lub na przełomie maja i czerwca - wtedy zbiera się jego kwiaty. Owoce pozyskiwane są jesienią – za najlepsze uważa się takie, które są czerwone ale jeszcze nie przejrzałe. W poradnikach zielarskich zaleca się, by zbiorów dokonywać po pierwszych przymrozkach.
Głóg w medycynie naturalnej
W medycynie ludowej przetwory z głogu cenione były jako środek przydatny przy zaburzeniach nerwowych, nerwowo–sercowych i nadciśnieniu. Takie działanie roślina zawdzięcza przede wszystkim wysokiej zawartości flawonoidów – dzięki nim rozszerza naczynia krwionośne i ułatwia dostarczenie do mięśnia sercowego niezbędnych substancji odżywczych. Oprócz flawonoidów w głogu znajdziemy również: aminy, fitosterole, garbniki, pektyny i sole mineralne. Owoce zawierają także witaminę C i z grupy B.
Jak wykorzystać głóg w kuchni i jako lek?
Dziś wykorzystanie głogu lub wytworzonych z niego ekstraktów w produkcji leków i suplementów diety jest podobne. Owoce głogu mają specyficzny smak gorzko–kwaśny, ale okazuje się, że można z nich wyprodukować cukierki. Mają ciekawy smak, warto spróbować.
Kwiaty głogu
Co ciekawe, suszone owoce głogu można również wykorzystywać do naturalnego aromatyzowania napojów, kompotów, dżemów, konfitur, galaretek, oraz przyrządzania nalewek. Zmielone owoce dodawano nawet niegdyś do mąki, z której wypiekano chleb. W staropolskiej kuchni funkcjonowała również zupa z głogu. Jesienią warto także suszyć owce i dodawać do witaminowych owocowych herbatek. (Najlepiej dojrzałe, przemarznięte owoce suszyć w suszarce do owoców lub grzybów).
Głóg tak, ale z rozwagą
Eksperymentując z głogiem w kuchni pamiętajmy jednak, by nie przesadzać z jego ilością, gdyż ma on bardzo silne działanie. W razie wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem.
Warto też pamiętać, żeby naturalne leki na bazie głogu spożywały osoby dorosłe. Z racji silnego działania lepiej, aby nie gościły w diecie dzieci, chyba że inaczej zaleci lekarz.
Magdalena Przybylak-Zdanowicz
Magdalena Przybylak-Zdanowicz dziennikarka i współautorka poradników zielarskich, kosmetycznych (z serii "ABC Kosmetyki Naturalnej") i kulinarnych. Każdego roku opracowuje Ekologiczny Poradnik Księżycowy oraz współtworzy "Kalendarz Rolników". Współpracuje z czasopismem i portalem o produktach ekologicznych Biokurier.pl, oraz czasopismem dla rolników ekologicznych Eko Arka www.ekoarka.com.pl. Laureatka wyróżnienia w konkursie na najciekawszą publikację związaną z rolnictwem ekologicznym. Od kilku lat, wspólnie z mężem, prowadzi certyfikowane gospodarstwo ekologiczne Warmińska-Ekozagroda na Warmii specjalizujące się w uprawie zbóż i roślin wysokobiałkowych. Miłośniczka gotowania, kuchni francuskiej, kosmetyki naturalnej i powrotu do źródeł. Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|