KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
Partner serwisu Województwo Podlaskie
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
Krajowa Rada Izb Rolniczych
KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
13 czerwca 2019

Kleszcze - masowe zagrożenie. Jak się przed nimi chronić?

Sezon na kleszcze jest dłuższy, a samych kleszczy jest coraz więcej. Naukowcy alarmują, że liczba tych pajęczaków rośnie z roku na rok podobnie jak liczba zachorowań na boreliozę. Nie warto więc tego problemu lekceważyć! Czym są kleszcze i jak ustrzec się przed ugryzieniami? 

Kleszcze, czyli groźne pajęczaki

Kleszcze to pajęczaki z podgromady roztoczy. Teoretycznie kleszcze nie traktują ludzi jak żywicieli i pasożytują głównie na zwierzętach. Jednak  ich populacja znacznie się powiększyła, co doprowadziło do ataków na człowieka. Kleszcze zasiedlają nie tylko lasy i łąki, ale także wysokie trawy. Ich ugryzienia skutkują przedostaniem się do organizmu bakterii, pierwotniaków i wirusów. Najgroźniejszą chorobą zakaźną przenoszoną przez kleszcze jest borelioza.Jak rozpoznać pierwsze oznaki boreliozy? Na skórze pojawia się rumień wędrujący, który stopniowo poszerza swoją średnicę. Zazwyczaj przekracza ona 5 cm. Innym objawem jest niebolesny, czerwony chłoniak na powierzchni skóry w delikatnych miejscach ciała, takich jak małżowina uszna. Często można zaobserwować także gorączkę i inne objawy przypominające grypę. Choroba wykryta odpowiednio wcześnie może być wyleczona antybiotykami. Z kolei dalszy rozwój choroby może doprowadzić do porażenia nerwów obwodowych, zanikowego zapalenia skóry, a także zapalenia stawów i mięśni. Po przeprowadzeniu leczenia objawy ustępują, lecz zdarzają się przypadki nawrotów. Warto więc unikać kleszczy! Nie zawsze jednak jest to możliwe.

Jak chronić się przed kleszczami?

Poleca się coroczne szczepienia uodporniające na kleszczowe zapalenie mózgu. Zapalenie mózgu jest jednak tylko jednym z objawów wynikających z boreliozy. Ponadto, kleszcze przenoszą także inne bakterie i wirusy, które mogą być dla człowieka bardzo uciążliwe. Dlatego warto stosować preparaty, które ograniczą obecność tych pajęczaków w środowisku życia. Najlepiej, aby były to środki naturalne, ponieważ taki preparat należy rozpylić na całym terenie występowania kleszczy. Dobrym sposobem jest użycie innowacyjnego produktu o nazwie "Target na Kleszcze" (zobacz tutaj). To nowość na rynku, która może ustrzec nas przed atakiem kleszczy! "Target na Kleszcze" to preparat, który ogranicza aktywność roztoczy. Do podgromady roztoczy przynależą również kleszcze. Co ważniejsze, preparat jest bezpieczny dla ludzi, zupełnie naturalny i można go stosować w dowolnym momencie, zależnie od potrzeb. 94 % składu tego produktu to olej rydzowy, którego właściwości zostały odkryte i opatentowane w Polsce, zaledwie dwa lata temu. Olej rydzowy likwiduje również problem komarów. Skuteczność jest widoczna!

Wielu z nas od lat poszukuje skutecznego sposobu na walkę z kleszczami. Warto przetestować sposoby innowacyjne, sprawdzone i opatentowane. Jednym z nich jest "Target na Kleszcze", który pomimo naturalnego składu działa rewelacyjnie. Dowiedz się więcej na temat tego produktu i nie obawiaj się już kleszczy. 

drukuj  
REKLAMA
Redakcja

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 
Tu nas znajdziesz
Napisz do nas

pozycje oznaczone * muszą być wypełnione