KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • Narodowy Instytut Wolności
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • ODR Bratoszewice
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych

WYSZUKIWARKA

Będą podwyżki dla pracowników inspekcji weterynaryjnej!

Opublikowano 18.06.2019 r.
Wystąpiłem do Ministra Finansów o przesunięcie środków w budżecie resortu, ze skutkami na lata następne, na podwyżki dla pracowników inspekcji weterynaryjnej – poinformował minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

O ostatnich protestach pisaliśmy tutaj:

Tematy pokrewne:
Protest Inspekcji Weterynaryjnej – blokada drógProtest Inspekcji Weterynaryjnej – blokada dróg

Dziś już wiemy, że będą podwyżki. Mówili o tym na wspólnej konferencji minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski oraz główny lekarz weterynarii Bogdan Konopka, który poinformował, że średnio oznacza to podwyżkę o 630 złotych brutto na jednego zatrudnionego.

Środki na realizację podwyżek w tym roku to około 20 mln złotych – podkreślił szef inspekcji weterynaryjnej. Skutki podwyżek w przyszłym roku to suma około 50 mln złotych – dodał.

Minister zapowiedział też, że niezbędne zmiany w ustawach dotyczących weterynarii powinny być przejęte jeszcze w tej kadencji Sejmu RP, aby mogły one wejść w życie od 2020 roku.

Apeluję też do związków zawodowych, aby wsparły nasze starania podczas prac w Sejmie RP – powiedział szef resortu rolnictwa. Nie sprawdził się system nadzoru z wyznaczenia i dlatego też proponujemy jego zmianę – dodał.

Zwrócił przy tym uwagę, że generalnie to do zadań państwa musi należeć zapewnienie bezpieczeństwa żywności. Minister poinformował również, że nie jest zagrożony termin zatrudnienia urzędowych lekarzy weterynarii w zakładach prowadzących eksport mięsa do Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej.

Drugim tematem konferencji była kwestia tzw. wolnych krów.

Minister poinformował, że stado nieoznakowanego bydła z Deszczna zostanie przebadane jak tylko pozwolą na to warunki pogodowe.

Rozmawialiśmy o tym z profesorem Andrzejem Elżanowskim i mecenas Karoliną Kuszlewicz, którzy zwracali uwagę na wysokie temperatury, przy których nie powinno się badać zwierząt tego stada.

Minister przypomniał, że uchylona została decyzja Powiatowego Lekarza Weterynarii o wybiciu stada.

Krowy będą zakolczykowane, ale nie będą mogły trafić do łańcucha żywieniowego – podkreślił Główny Lekarz Weterynarii.

Jest to zgodne z prawem unijnym i mięso z takich krów nie może być pozyskiwane. 

Źródło: MRiRW

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO