KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • ODR Bratoszewice
  • Narodowy Instytut Wolności
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

WYSZUKIWARKA

Uważaj na barszcz Sosnowskiego!

Opublikowano 13.06.2023 r.
przez Redakcja KalendarzRolnikow.pl
W ciepłe, słoneczne, letnie dni coraz częściej możemy spotkać na naszej drodze niebezpieczny barszcz Sosnowskiego. Niestety, zwykle nie dość, że nie wiemy, jak wygląda ta roślina, to jeszcze nie zdajemy sobie sprawy, iż stanowi ona poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. 

barszcz sosonowskiego

Barszcz Sosnowskiego

Barszcz Sosnowskiego to roślina inwazyjna, która występuje na terenie całej Polski. Najłatwiej trafić na niego w lasach, na polach czy przy strumieniach wodnych. Właśnie latem, w okresie wakacji, dochodzi do największej liczby poparzeń barszczem Sosnowskiego.

Ciekawostką jest to, że barszcz został w latach 50-tych sprowadzony z Kaukazu do Polski w celu urozmaicenia paszy dla bydła. Nikt nie przypuszczał wtedy, że jest to roślina szkodliwa. Szybko okazało się, że nie był to dobry pomysł i zaprzestano jego uprawy. Nie zdołano jednak uniknąć implementacji barszczu przez środowisko naturalne. 

Jak rozpoznać barszcz Sosnowskiego?

Roślina ta może osiągnąć nawet do 3-5  metrów wysokości, wyglądem przypomina koper, ma charakterystyczne białe kwiaty zebrane w duże baldachy i łodygi pokryte purpurowymi plamkami. 

Dlaczego barszcz Sosnowskiego jest niebezpieczny?

W soku oraz w olejkach eterycznych tej rośliny występują substancje toksyczne (furanokumaryny), które pod wpływem promieniowania słonecznego mogą doprowadzić do wystąpienia zmian skórnych przypominających oparzenia. Objawy pojawiają się po kilku, kilkunastu godzinach po bezpośrednim  kontakcie.

Wśród innych objawów, jakie występują po kontakcie z barszczem wymienia się: nudności, wymioty, bóle głowy, obrażenia układu oddechowego, oczu, a nawet wstrząs anafilaktyczny. 

Szkodliwe działanie rośliny nasila się pod wpływem wysokich temperatur oraz rosnącej wilgotności powietrza. GIS ostrzega, że wydzielane przez barszcz Sosnowskiego olejki eteryczne mogą unosić się w powietrzu nawet na odległość kilkunastu metrów.

Strzeż się przed barszczem Sosnowskiego!

Rośliny nie wolno dotykać ani zrywać jej gołymi rękoma. Jeśli podejrzewasz, że w pobliżu znajduje się barszcz Sosnowskiego, unikaj tego otoczenia, gdyż olejki etyczne mogą osadzić się na Twojej skórze. 

Widziałeś barszcz Sosnowskiego w swojej okolicy? Zgłoś to straży miejskiej! Nie działaj na własną rękę!

Poparzenie barszczem Sosnowskiego - pierwsza pomoc

Natychmiast należy przemyć miejsce oparzenia wodą z mydłem, a następnie skontaktować się z lekarzem. Oparzenia nie można wystawiać na działanie promieni słonecznych. Niestety leczenie poparzeń i ran wywołanych barszczem Sosnowskiego jest długotrwałe. 

Miejsca występowania barszczu Sosnowskiego sprawdzisz w BAZIE ONLINE

Źródło: GIS, barszcz-sosnowskiego.pl

POWIĄZANE TEMATY:barszcz sosnowskiego
kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO