NIK skontroluje rolnicze ubezpieczenia
Co może skłonić rolników do ubezpieczania się, jakie oczekiwania mają wobec ubezpieczycieli i w jakim kierunku powinny iść zmiany w ubezpieczeniach rolnych – nad tym wszystkim zastanawiali się eksperci, naukowcy, przedstawiciele rolników i ubezpieczyli w trakcie debaty w Najwyższej Izbie Kontroli. Teraz wnioski z panelu dyskusyjnego pomogą w opracowaniu kierunków kontroli w tym zakresie.
Ubezpieczenia w rolnictwie są bardzo ważne. Mamy coraz więcej ryzyk. My mamy system ryzyk obowiązkowy, wynika to z dyrektyw unijnych. 50% naszych upraw powinniśmy ubezpieczonych mieć. Są systemy dzisiaj, które się sprawdzają. Od takich ryzyk podstawowych i prostych, które nie są kosztowne i występują punktowo. Mam na myśli gradobicie, deszcze, pożary. Te zjawiska występują punktowo i określonych roślinach, więc tutaj i zakłady ubezpieczeniowe ubezpieczają chętnie i rolnicy też się ubezpieczają - powiedził Wiktor Szmulewicz, Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.
A co może skłonić rolników do nabywania ubezpieczeń rolnych?
Jednym z elementów, który mógłby nakłonić rolników to jest przede wszystkim wprowadzenie elementu obowiązkowości - powiedziała - Dr inż. Joanna Pawłowska - Tyszko z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - Państwowy Instytut Badawczy
Eksperci w trakcie panelu wskazali, że problemem jest nadal wysoka szkodowość ubezpieczeń rolnych, która wynika z niskiego udziału rolników w systemie, ale również zmiennych warunków pogodowych, co przy obecnych rozwiązanych może zniechęcać rolników i zakłady ubezpieczeniowe do zawierania umów ubezpieczenia. Wszyscy uczestnicy debaty zgodzili się, że zmiany klimatyczne, które widoczne są od kilku lat w naszym kraju mają niebagatelny wpływ na ubezpieczenia rolne.
Rolnicy w trakcie debaty zwracali też uwagę, że poprawie powinien ulec system likwidacji szkody, a oferta ubezpieczycieli powinna być bardziej ukierunkowana na potrzeby wynikające z cech gospodarstwa.
Debatę w NIK podsumowano wnioskiem, że konieczna jest prosta likwidacja szkody, tak jak proste jest zawieranie umowy. Także system dopłat państwa nie może być skomplikowany. Warto też rozważyć czy dobrym rozwiązaniem nie byłoby ubezpieczenie dochodów rolniczych, a nie tylko upraw czy zwierząt gospodarskich.
Źródło: NIK
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|